UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський розблокував отримання Україною вакцин від COVAX

Президент підписав відповідний закон

Президент Володимир Зеленський підписав закон, яким виробники вакцин і залучені до щеплень медики звільняються від відповідальності за негативні наслідки вакцинації проти COVID-19, ухвалений Верховною Радою 19 березня.

Як повідомляє пресслужба Офісу президента, закон забезпечує можливість отримання Україною за програмою механізму COVAX вакцин провідних виробників для профілактики коронавірусної хвороби і проведення широкомасштабних профілактичних заходів, мінімізувати ризик посилення або повторної хвилі захворюваності COVID-19, що буде сприяти пом'якшенню навантаження на систему охорони здоров'я.

Згідно з документом, після державної реєстрації вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів проти коронавірусу центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику в сфері охорони здоров'я, за рішенням Кабінету міністрів має право приймати зобов'язання від імені України, пов'язані із закупівлею та застосуванням вакцин і препаратів проти коронавірусу.

Зокрема, мова йде про звільнення від відповідальності виробника і/або власника реєстраційного посвідчення, якщо застосування вакцин здійснювалося відповідно до затверджених в Україні інструкціями, за будь-яку шкоду, викликані застосуванням таких вакцин або інших препаратів проти COVID-19.

У разі настання таких наслідків держава забезпечує здійснення відповідних компенсацій.

В Україні зареєстровані   три вакцини від коронавірусу   - Oxford/AstraZeneca (Covishield), Pfizer/BioNTech і CoronaVac, розроблена Sinovac Biotech. На сьогодні українців прищеплюють вакциною AstraZeneca (вона ж Covishield). Перші поставки вакцини Pfizer/BioNTech в Україні очікуються в квітні. 117 тисяч доз Україна повинна отримати в рамках європейського механізму COVAX - вони очікувалися в лютому, але їх відклали.

При цьому в Комітеті виборців України проаналізували обіцянки влади щодо вакцинації проти COVID-19 і виділили шість, які уряд успішно провалив.

Нагадаємо, Європейський Союз виділив 400 млн євро Фонду «COVID-19 Vaccine Global Access Facility (COVAX)», який забезпечить придбання в 2 млрд доз вакцини до кінця 2021 і України відібрали в список учасників цієї ініціативи. Вона зможе отримати до 8 млн доз вакцини.

У своїй статті для ZN.UA Алла Котляр писала про те, що Україна мала отримати вакцину раніше, ніж це сталося. Детальніше про це читайте в матеріалу "Золота гора" від Мінздоров'я".