UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заступник глави МВС розповів про причини домашнього насильства та його проблемні аспекти

Драп’ятий зазначив, що потрібно впроваджувати превентивні заходи для протидії домашньому насильству.

Однією із причин учинення домашнього насильства є високий рівень перманентного стресу та соціальної напруги. Цей чинник негативно позначається на психоемоційному стані людини та призводить до виникнення підвищеної агресії й дратівливості. У медицині та психології це називають [blink title="ПТСР." headinfo="ПТСР"]Посттравматичний стресовий розлад, спричинений війною.[/blink]. Чіткого доктринального взаємозв’язку між динамікою домашнього насильства та ПТСР не встановлено, однак упродовж двох останніх років у електронній системі охорони здоров’я зафіксовано значне збільшення кількості пацієнтів із цим діагнозом, зазначає заступник міністра внутрішніх справ України Богдан Драп’ятий в статті "Домашнє насильство під час війни. Що з ним робитиме МВС?".

Він наводить дані, що за минулий рік  кількість пацієнтів із ПТСР зросла майже в чотири рази порівняно з 2021 роком, а за перші два місяці поточного року такий діагноз лікарі встановили аналогічній кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.

Читайте також: В Україні покращилася статистика судового розгляду справ про домашнє насильство: скільки заяв доходить до суду

За його словами, оскільки домашнє насильство пов’язане з розладами ментального здоров’я людини, то потрібно впроваджувати й превентивні заходи, передбачені Всеукраїнською програмою ментального здоров’я "Ти як?".

Драп’ятий назвав питання домашнього насильства складним і чутливим.

"Якщо в громадських місцях виникає небезпека, жертва може покликати когось на допомогу до приїзду поліції. Коли це трапляється в найбезпечнішому для кожної людини місці – власній оселі, чекати на оперативну допомогу немає звідки. Кривда з боку члена сім’ї – завжди підвищений ризик. Попередити такі правопорушення законодавчо врегульованими інструментами, які нині є в органів системи МВС, надзвичайно складно", – наголошує заступник міністра.

Водночас він зазначає, що випадки домашнього насильства можуть попереджати друзі, родичі, психологи чи лікарі.

Драп’ятий розповідає, що для вирішення цієї проблеми необхідний системний та комплексний підхід: вдосконалити законодавче забезпечення, скоординувати міжвідомчу взаємодію та залучити експертів з неурядових і міжнародних організацій, посилити спроможності практичних підрозділів поліції, проводити просвітницькі заходи.

Заступник глави МВС називає п'ять проблемних аспектів домашнього насильства:

Драп’ятий також зазначає, що регулярні російські удари по мирних містах і селах, втрата житла та іншого майна, загибель чи травмування рідних, економічні труднощі неминуче призводять до зростання рівня домашнього насильства.