UA / RU
Підтримати ZN.ua

Законопроєкт 7476 є найефективнішим способом очистити місцеві органи влади від депутатів заборонених партій – Мін’юст

У Міністерстві юстиції пояснили, чому законопроєкт про позбавлення мандатів представників проросійських партій досі не виносять на розгляд ВР.

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №7476 щодо наслідків судових рішень про заборону політичної партії для статусу депутатів місцевих рад. Його вже розглянув профільний комітет, але документ ігнорує глава Верховної Ради Руслан Стефанчук. Чому так сталося та чи може на ситуацію вплинути Кабінет міністрів, в інтерв’ю ZN.UA пояснила заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць, з якою поспілкувалась Тетяна Безрук.

«На мою думку, досить грамотно прописаний законопроєкт. Але я також розумію, чому він може викликати певні запитання… Коли ми говоримо про політичні партії на місцевому рівні, то це переважно ОПЗЖ і Партія Шарія, які в певних регіонах України взяли непогані голоси. Очевидно, що ці люди мають бути позбавлені можливості впливати на політичне життя країни в своїх регіонах. Саме тому в законопроєкті №7476 прописана процедура, що відбувається з такими депутатами та згідно із самими радами», – заявила Коломієць.

На її суб’єктивну думку, питання може виникати якраз щодо того сценарію, який запропонував Кабінет міністрів: позбавлення мандатів депутатів заборонених політичних партій і відповідно дострокове припинення повноважень тих рад, де кількість таких депутатів становить більш як половину від загального складу. 

«Оскільки не наше міністерство супроводжує зазначений законопроєкт у ВРУ, це лише мої здогадки, але, як на мене, цей сценарій може викликати певні правові дискусії, і це абсолютно нормально. У будь-якому разі саме для цього він і має пройти опрацювання в комітетах, аби розвіяти усі сумніви в релевантності запропонованого сценарію і, можливо, зазнати певних технічних правок», – зазначила заступниця міністра.

Що стосується «ігнорування» цього законопроєкту, то за словами Коломієць, варто згадати, що останні місяці Верховна Рада зосереджувалась і продовжує зосереджуватися на прийнятті законопроєктів, які пов’язані з євроінтеграцією. Тому, як зазначила заступниця міністра, найшвидше, затримка з розглядом саме цього законопроєкту, як і низки інших, пов'язана із тим, що на порядку денному були більш важливі проєкти в контексті саме євроінтеграційних процесів. 

«Приміром, зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» теж мають бути прийняті лише зараз, хоча ми вже давно з парламентаріями опрацювали цю важливу для українців законодавчу ініціативу. Просто треба розуміти, що парламент так само працює в цей непростий період із розумінням пріоритезації тих чи інших процесів. Тому питання депутатів органів місцевого самоврядування від заборонених партій не є пропущеним, до нього в будь-якому випадку мають повернутися найближчим часом», – зазначила заступниця глави Мін’юсту.

У відповідь на питання, що може зробити Кабмін стосовно очищення місцевої влади на місцях, Коломієць заявила, що «сприяти прийняттю законопроєкту №7476, оскільки саме такий сценарій Кабмін і бачить найефективнішим способом такого очищення».

Читайте також: У Мін’юсті пояснили, чому членів заборонених в Україні партій не можна люструвати

Нагадаємо, у листопаді минулого року комітет із питань державної влади сьогодні підтримав за основу законопроєкт Кабінету міністрів №7476. Документ передбачає позбавлення мандатів представників проросійських партій на місцях. Тоді Громадський рух ЧЕСНО виступив із вимогою, аби парламент напрацював єдину політику щодо депутатів проросійських партій, і вона має стосуватися не лише депутатів місцевих рад.