Закон про нову класифікацію кримінальних порушень, зокрема про введення кримінальних проступків, опублікували у "Голосі України", чинності він набуде з січня 2020 року. Про це повідомляє сьогодні прес-служба Міністерства внутрішніх справ.
Кримінальний проступок є діянням (дією чи бездіяльністю), за вчинення якого передбачене покарання у виді штрафу не більше 3 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (51 тисяча гривень) або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі. Злочини залежно від строку покарання у вигляді позбавлення волі та розміру штрафу поділяються на тяжкі та особливо тяжкі.
Крім того, вноситься норма про керування транспортом у стані сп'яніння до Кримінального кодексу, яка стає кримінальним проступком. Передбачається наступне покарання – штраф 17-34 тисячі гривень і заборона керувати до 3 років; у випадку повторного порушення – до 51 тисячі гривень із забороною керувати від 2 до 3 років.
До кримінальних проступків пропонується також віднести такі злочини як некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту, хуліганство тощо.
Раніше зазначалося, що закон дозволить розслідувати нетяжкі злочини за спрощенню процедурою, що розвантажить слідчих. До прийняття цього закону лише слідчі здійснювали досудове розслідування за всіма заявами та повідомленнями, в яких містяться відомості про кримінальні правопорушення. Після введення поняття "кримінального проступку" та спрощеної процедури його розслідування слідчі зможуть сконцентруватися на розкритті тяжких та особливо тяжких злочинів.
Проводити розслідування кримінальних проступків будуть дізнавачі (службовці підрозділу дізнання органу Національної поліції).
22 листопада 2018 року народні депутати прийняли в другому читанні і в цілому законопроект №7279-д про внесення змін у деякі законодавчі акти України відносно спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних злочинів.
Раніше в своїй статті для DT.UA адвокат Іван Божко писав про те, що законодавча ініціатива щодо запровадження поняття кримінального проступку може розглядатися як один зі способів посилення відповідальності за вчинення низки злочинів, хоча й у досить гуманній його формі - збільшивши суми штрафів.
Детальніше про поняття "кримінальний проступок" читайте в матеріалі Божка "Злочин чи правопорушення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".