UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захист прав: що треба знати при працевлаштуванні на перше місце роботи

В цей час багато випускників шукає першу роботу.

Український ринок праці поступово відновлюється. У травні кількість відкритих вакансій на ньому зросла і досягла 90 тис. Хоча показник поки що на 7% поступається травню довоєнного 2021 року.

Читайте також: Ринок праці через п'ять років: які спеціальності відійдуть у минуле, а на що попит зросте

Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, на що варто звернути увагу, влаштовуючись на роботу вперше, та як запобігти потенційному порушенню прав.

Офіційне працевлаштування

Молодому працівнику, починаючи свій кар’єрний шлях, варто знати, що відповідно до ч. 4 ст. 24 КЗпП особа не може бути допущена до роботи без укладення трудового договору.

Не допускайте порушення прав, адже тільки уклавши трудовий договір, зможете розраховувати на звичні для всіх трудові гарантії: нормований робочий час та відпочинок, вчасну виплату заробітної плати, «лікарняний» і відпустку тощо.

Часто роботодавець відмовляє в укладенні трудового договору і запевняє, що це не передбачено у законодавстві. Але це міф. В КЗпП гарантована можливість укладення строкового трудового договору (контракту).

Особі можуть запропонувати заключити договір цивільно-правового характеру (ЦПХ), предметом якого є не процес праці, а її кінцевий результат. Тобто, укладення такого договору не породжує трудових відносин.

За таким договором особа виконує певну роботу (надає послугу) і отримує кошти за результат. При чому на неї не поширюються права працівника, передбачені трудовим законодавством (наприклад, право на відпустку, право на оплату праці не нижче встановленого законодавством рівня тощо).

Укладення договору ЦПХ замість трудового є незаконним, проте, якщо особа дійсно надаєте послугу без ознаки трудових відносин (наприклад, відремонтували ноутбук, провели маркетинговий аналіз ринку), то цей варіант абсолютно прийнятний. Більше того, якщо замовник ФОП або юридична особа, вони мають сплатити за неЇ податки, які будуть враховані для страхового стажу.

Молодий спеціаліст також може відкрити ФОП. Нерідко робота «самому на себе» є оптимальним варіантом для молодого спеціаліста, адже надає можливість обрати зручну для себе систему оподаткування та бути вільним у використанні власного ресурсу. Проте, це і додаткова відповідальність: самостійна сплата податків, звітність тощо.

Заборона дискримінації

Відповідно до ст. 22 КЗпП, законодавством можуть встановлюватися вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника.  Це не означає, що роботодавець може відмовити у працевлаштуванні через молодий вік працівника із власних переконань. Йдеться про те, що не є дискримінацією встановлені законодавством вікові обмеження. Наприклад, на посаду судді не може бути призначена особа молодша 30 років.

Якщо в описі вакансії не було вимоги до наявності стажу роботи, а роботодавець відмовляє через вік і відсутність досвіду, то на вимогу особи, якій відмовлено в прийнятті на роботу, роботодавець зобов’язаний надати письмову відмову, яка може бути оскаржена у судовому порядку.

Випробувальний термін

Відповідно до ст. 26 КЗпП випробувальний термін молодим робітникам після закінчення професійних навчально-виховних закладів, молодим спеціалістам після закінчення вищих закладів освіти не встановлюється. Але на період воєнного стану ці правила не діють. Таким чином, наразі встановлення випробувального терміну є законним.

Умови праці

Трудове законодавство передбачає обов’язок роботодавця до початку роботи проінформувати працівника, зокрема, про:

В період канікул багато школярів шукають підробіток. Нагадаємо, про що слід пам’ятати батькам і самим неповнолітнім, які шукають роботу.