Через війну, яку розпочала Росія, гинуть військові і цивільні українці. В цей час питання прийняття спадщини є актуальним. Юристи «Право на захист» пояснили, чи обов'язково подавати заяву на спадщину особі, яка була прописана разом з померлим.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах — уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем, автоматично приймає спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1268 Цивільного Кодексу України, не відмовився від неї.
У разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання, доказом постійного проживання зі спадкодавцем може бути довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, особи які проживали разом чи були зареєстровані разом зі спадкодавцем вважаються такими, що прийняли спадщину, тобто заяву до нотаріуса про прийняття спадщини подавати не потрібно. Після спливу шестимісячного строку після смерті спадкодавця особа може звертатись до нотаріуса щодо видачі свідоцтва про право на спадщину. Також, завчасно краще отримати довідку про склад зареєстрованих у житловому приміщенні, а саме зі спадкодавцем на момент смерті. Особливо це стосується осіб, які проживають у зоні бойових дій.
Через військову агресію РФ, багато українців були змушені виїхати за кордон і зараз перебувають там.
Нагадаємо, чи можуть вони подати заяву на вступ у спадщину перебуваючи за межами України.