UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захоплені Росією українські кораблі йдуть до Одеси

У четвер у Гаазі відбудуться перші слухання арбітражного трибуналу у справі про порушення РФ імунітету кораблів ВМСУ.

Захоплені Росією майже рік тому українські кораблі прямують до Одеси. Передачу катерів і рейдового буксира підтвердили українська і російська сторони.

"Поки "Нікополь", "Бердянськ" і "Яни Капу" прямують додому в Одесу, команда Міністерства закордонних справ україни прямує до Гааги, де вже в четвер відбудуться перші слухання арбітражного трибуналу у справі про порушення імунітету трьох українських військово-морських суден і 24 членів їх екіпажів", - написала у своєму Facebook заступниця голови МЗС України Олена Зеркаль.

Своєю чергою в Міністерстві закордонних справ РФ підтвердили повернення захоплених кораблів Україні в нейтральних водах Чорного моря. Повернути катери і рейдовий буксир державу-агресора зобов'язав Міжнародний трибунал ООН з морського права.

"18 листопада відбулася передача українській стороні трьох кораблів ВМФ України", - йдеться в заяві.

Раніше Росія погодилася повернути Україні катери і рейдовий буксир, але без документів і наявного на кораблях озброєння. Напередодні кораблі вивели з акваторії окупованої Керчі та в супроводі російських прикордонників відбуксирували через Керченську протоку для передачі.

У суботу, 16 листопада, з порту Одеси до місця передачі вийшли українські буксири "Титан", "Сапфір" і "Гайдамака". Вони супроводжуватимуть повернуті Україні кораблі.

Перед виведенням кораблів з Керчі російські окупанти проводили на них ремонтні роботи, зокрема, ліквідували пробоїну на борту катера "Бердянськ", отриману під час атаки росіян в листопаді 2018 року.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Внаслідок атаки поранення отримали троє моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Атака в районі Керченської протоки стала першою відкритою агресією РФ проти України з 2014 року. Росія відмовилася визнати захоплених моряків військовополоненими, слідчі ФСБ фабрикували проти них справу за "порушення кордону". 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ негайно звільнити моряків і повернути кораблі ВМСУ.

У червні Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців утримували у СІЗО "Лефортове" (Москва) до 7 вересня. Саме тоді відбувся обмін утримуваними особами між Україною та РФ, у результаті якого 24 моряки і повернулися додому.