UA / RU
Підтримати ZN.ua

Західні ЗМІ оцінили цинічний план Росії щодо поділу України

Україна - централізована держава, яка безсумнівно виграє від передання частини повноважень регіонам. Проте Захід не повинен плекати ілюзій щодо того, що Кремль має на увазі під "федералізацією".

Президент РФ 3 зробив спритний хід, запропонувавши дипломатичний вихід із кризи - "федералізацію" України. Однак на думці у нього зовсім не поліпшення держуправління в сусідній державі: від Заходу вимагають згоди на переділ України, а "обробний ніж тримає Путін". "Священний Грааль" російського президента - ослаблення єдності Заходу. Ось до чого він прагне, переходячи у дипломатичний наступ, пишуть ЗМІ.

"Цинічний план Путіна щодо розділу України" - так називається редакційна стаття у Financial Times. Наростивши на кордоні з Україною військове угрупування чисельністю 40 тис. осіб, Путін виступив з новою ініціативою: як можливе дипломатичне рішення Кремль запропонував зробити Україну федерацією, повідомляє видання.

Україна - вкрай централізована держава, яка безсумнівно виграє від передання частини повноважень регіонам. "Проте Захід не повинен плекати ілюзій щодо того, що Кремль має на увазі під "федералізацією", - пише FT. - Путін хоче, щоб російськомовні регіони України отримали від Києва таку автономію, щоб у результаті вони змогли вибудовувати двосторонні відносини з Москвою".

"Ми знаємо, що це означає. Поліпшення якості держуправління в Україні не входить у плани Москви. Мова скоріше йде про розділ країни без єдиного пострілу. Захід запрошують погодитися на повний переділ України, притому що обробний ніж тримає Путін", - йдеться у статті.

Іронія російської пропозиції не залишилася непоміченою, відзначає видання: "Кремль вимагає від сусіда стати федеративною державою. Однак сама Росія є федерацією" тільки на папері. Коли Чеченська Республіка намагалася отримати незалежність від Росії, її було нещадно придушено Москвою, востаннє за наказом Путіна".

"Коли Володимир Путін захопив Крим, він втратив Україну", - пише The Guardian. Спершу він обмовив протестний рух, назвавши його фашистським і песимістичним. Потім звинуватив тимчасовий уряд у нападах на російськомовних жителів країни. Нарешті, він образив сусідню державу, захопивши її територію. Тим самим він закріпив відчуження Західної України від Росії і розколов та заплутав жителів центральних і східних регіонів.

Повернення Криму - нездійсненне завдання, продовжує видання. Відведення російських військ від кордонів України - бажана тактична мета, однак заради її досягнення не слід поступатися суверенітетом України, пише видання, маючи на увазі запропонований Росією план "федералізації" країни.

The Guardian висуває низку заперечень проти пропозиції Москви. По-перше, її було зроблено через голову українського народу. По-друге, федералізація може стати для Росії прихованим інструментом контролю східних регіонів України і важелем тиску на Київ. З іншого боку, принцип нейтралітету України, яка не повинна вступати ні в НАТО, ні в інші аналогічні блоки, видається виданню прийнятним. Крім того, необхідно покінчити з широкою присутністю в новому уряді ультраправих. "Цього має бути достатньо для обмеженої угоди Росії та Заходу щодо України", - йдеться в статті.

Росії буде потрібно багато часу, щоб відновити вплив в Україні. Якби Путін не піддався своїм пориванням, все могло б бути інакше. "Які б міжнародні угоди не було зараз підписано, історія, ймовірно, покаже, що він отримав півострів, але втратив країну", - пише The Guardian.

Адміністрація Обами запевняє, що не буде вести переговори про долю України через голову її народу, однак з 28 березня саме це, здається, і відбувається, передає The Washington Post.

28 березня президент Росії Володимир Путін зателефонував Бараку Обамі, щоб обговорити пропозицію США про дипломатичне врегулювання. Після цього держсекретар США Джон Керрі помчав до Парижа на переговори зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим. Нікого з українців запрошено не було, підкреслюється в статті.

Під час зустрічі російська сторона запропонувала зробити з України федерацію. Американські чиновники запевняють, що не поділяють позицію Росії. Ведучи з Москвою переговори, вони намагаються відтермінувати вторгнення на Україну і тягнуть час для нового перехідного уряду.

"Пропонувати Росії дипломатичний вихід із кризи - цілком доречно, однак підхід адміністрації неврівноважений. Їй слід домагатися присутності представників України на всіх зустрічах і повернути питання про Крим до порядку денного. Разом з переговорами має продовжуватися робота над санкціями. Почати можна було б з українських і російських компаній, які розкрадають кримські активи і нерухомість, поки Путін висуває нові вимоги", - пише The Washington Post.

Принаймні на якийсь час загроза російського вторгнення на Схід України, здається, ослабла. Замість цього Росія перейшла в дипломатичний наступ, передає USA Today.

"Це спритний хід Путіна, - йдеться у статті. - Скинувши швидкість, він знижує тривогу - і рідкісне єднання Заходу - спровоковане блискавичним захопленням Криму, а з нею і загрозу санкцій. Тепер агресор видає себе за миротворця".

Не треба давати себе обманювати, Путін вже використав цей сценарій в 2008 році, коли послав війська до провінції Грузії і зумів уникнути західної реакції, нагадує видання. Захід не може вдавати, що поточна ситуація - це просто чергова ізольована криза, з якою можна трохи повозитися і забути. "Грузинські провінції і Крим були закусками. Більша, багатша і критично важлива для цілей Путіна Україна - основна страва. І це не остання його трапеза", - підкреслюється у публікації.

"Священний Грааль" Путіна - розколоти єдність - економічну, політичну, військову - Заходу, особливо Європи, і саме тому США і їхні союзники повинні відповісти превентивно, починаючи вже цього тижня на самітах НАТО і провідних економічних держав", - закликає видання.

Жорстка лінія щодо Росії ризикує призвести до військової конфронтації або розірвати співпрацю у сферах спільних інтересів. "Однак Путін майже не залишив Заходу вибору. Він розраховує, що західний альянс занадто м'який і роз'єднаний для протистояння з ним. Замість цього союзники повинні знову знайти рішучість епохи холодної війни", - пише USA Today. !zn

Читайте також:

Держсекретар США Керрі вважає, що федералізація України неможлива без волі українців

Лавров наполягає на новій Конституції України, яка буде гарантувати федеративний устрій

Турчинов: В Україні немає передумов для федералізації

Лукашенко: Україні не можна ставати федерацією, це повний ідіотизм