Через повномасштабне вторгнення РФ в Україні оголошена загальна мобілізація, під час якої до лав ЗСУ призивають чоловіків віком від 18 до 60 років, крім тих, що мають право на звільнення від призову за станом здоров’я чи сімейними обставинами. До таких відносяться чоловіки, що здійснюють догляд за рідними з інвалідністю.
Юрист Дмитро Дончак нагадав, що відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають мобілізації особи, які мають одного із своїх батьків або батьків дружини із числа осіб з інвалідністю I або II групи.
Якщо документально підтвердити родинні зв'язки неможливо, але потрібна відстрочка для догляду за особою з інвалідністю, то можна використати положення абзацу 12 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: не підлягають мобілізації особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи.
Таким чином, можна отримати відстрочку від мобілізації, якщо встановить постійний догляд.
Як встановити постійний догляд за особою з інвалідністю
- В довідці МСЕК повинно бути зазначено, що особа потребує постійного догляду.
- Необхідно звернутися до органів опіки та піклування (або при РДА або при виконкомі місцевої ради) та подати заяву про встановлення постійного догляду. Працівники органу опіки дадуть бланк заяви, там буде зазначено список необхідних документів, які потрібно надати разом з заповненою заявою.
- Якщо орган опіки після розгляду заяви погодиться що чоловік може здійснювати догляд за особою з інвалідністю, то в результаті буде видано довідку про отримання компенсації за здійснення постійного догляду.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України затвердив порядок надання статусу учасника бойових дій. До переліку осіб, які мають право на отримання статусу УБД внесено добровольців Сил територіальної оборони, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.