Кількість втрат серед цивільного населення Донбасу упродовж 2019 року значно скоротилася, повідомляє міжнародна організація Human Right Watch у своєму звіті. На противагу цьому, у період із січня по травень 2019 року кількість нападів на школи по обидва боки лінії розмежування збільшилася втричі порівняно з тим самим періодом 2018 року. За шість років конфлікту загинуло 147 дітей.
"Мирні мешканці здебільшого стають жертвами вогню із легких озброєнь, артилерійських і мінометних обстрілів, мін та вибухонебезпечних предметів – наслідків війни", - йдеться у повідомленні.
Труднощі з отриманням пенсій для багатьох людей похилого віку досі існують.
"У травні 2018 року Верховний суд встановив, що вимога про реєстрацію пенсіонерів як ВПО покладає на них надмірний тягар у питанні отримання пенсій, а у грудні того ж року визнав перевірку ВПО за місцем їх проживання неконституційною", - додають в організації.
Зазначається, що обмежений доступ до елементарних послуг і невідкладної медичної допомоги є проблемою на деяких контрольних пунктах в'їзду-виїзду (КПВВ).
"У період із січня по квітень 2019 року щонайменше 19 людей, переважно старшого віку, під час перетину лінії зіткнення померли через проблеми зі здоров'ям", - йдеться в повідомленні.
Окрім цього, підкреслюється, що в березні влада скасувала термін дії електронних перепусток, необхідних для перетину лінії зіткнення.
"У серпні було запущено електрокар для перевезення людей похилого віку і людей із інвалідністю через лінію зіткнення на суто пішохідному КПВВ "Станиця Луганська". У листопаді на цьому ж КПВВ було завершено вкрай потрібний ремонт зруйнованого мосту, що має дещо убезпечити процес перетину", - резюмують в організації.
Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.
Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ і продовження розмінування.
Однак на останньому в 2019 році засіданні ТКГ сторони не домовилися про дату чергового перемир'я. Натомість ТКГ підтвердила прихильність оголошеному ще в липні "хлібному перемир'ю" за час якого в зоні ООС загинули 45 українських військовослужбовців і один мирний мешканець.
26 червня, ще до узгодження "перемир'я",українські підрозділи під контролем ОБСЄ були відведені від Станиці Луганської. Однак після відведення військ вогнева активність окупантів в зоні ООС лише посилилася. Тим не менш, 1 жовтня Володимир Зеленський повідомив про погодження так званої "формули Штайнмаєра" й анонсував виведення українських військ із Золотого і Петрівського.
З 29 по 31 жовтня тривало відведення ЗСУ від Золотого на Луганщині, 9-11 листопада відбулося розведення в районі Богданівки і Петрівського на Донеччині.
Детальніше про виведення підрозділів Об'єднаних сил з займаних позицій і прогнозовані наслідки цього кроку читайте в матеріалі Юрія Бутусова "Війна Зеленського: чи можна зупинити Путіна розведеннням?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".