UA / RU
Підтримати ZN.ua

З ініціативи ВАКС на рахунках Держказначейства заарештовані 674 млн гривень

Компанії імпортували і продавали товари, але не фіксували це у податках.

Вищий антикорупційний суд 1 березня наклав арешт на 674 млн гривень на рахунках у Держказначействі.

Про це повідомили в Національному антикорупційному бюро.

Арешт накладений у рамках кримінальної справи про незаконне відшкодування податку на додану вартість.

Уточнюється, що мова йде про діяльність понад два десятки пов'язаних компаній, які проходять в ряді розслідувань НАБУ з осені 2017 року.

Компанії підконтрольні одній групі осіб, які, як виявилось, необґрунтовано отримували відшкодування ПДВ з державного бюджету.

Компанії імпортували та продавали товари в Україні, але не показувати це у податковому обліку. Після цього вони претендували на відшкодування ПДВ, заявляючи, що товари не продані, а знаходяться на зберіганні.

Читайте також: ВАКС наклав арешт на "трубу Медведчука"

У грудні-лютому детективи разом з представниками ГУ ДФС в Одеській області провели 39 обшуків на складах компаній, не знайшовши там цих товарів. Більш того, самі приміщення були непридатні для їх зберігання. Отже, було зафіксовано відсутність підстав для відшкодування компаніям ПДВ.

Епізод, в рамках якого вдалося запобігти втраті 674 млн грн з бюджету, детективи розслідують із серпня 2020 року.

Раніше Верховна Рада 306 голосами прийняла звіт тимчасової слідчої комісії з розслідування оприлюднених в ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України. Зокрема, мова йде про махінації в податковій і на митниці. Народні депутати продовжили на шість місяців роботу ТСК.

"Тимчасовою слідчою комісією встановлено, що державний бюджет України на 2019 рік і державний бюджет України на 2020 рік (з січня по квітень 2020 року) ні виконано в повному обсязі через недоліки в адмініструванні податків, зборів та митних платежів Державної фіскальною службою України, Державною податковою службою України та Державною митною службою України, а також існування схем зі штучного формування податкового кредиту з податку на додану вартість, недостатністю дій щодо запобігання та протидії контрабанді і зменшенням показників митних платежів ", - йдеться у звіті.

ТСК встановила, що найбільш поширеною схемою ухилення від сплати ПДВ є формування "фіктивного" податкового кредиту, який отримав назву "скручування". У звіті говориться, що схеми зі штучного формування податкового кредиту з ПДВ є системним явищем.

Також підозрюваний у вимаганні 66 млн гривень хабаря податківець Сергій Лебедко вже не працює в Державній фіскальній службі. Глава УКРІНФОРМ Вадим Мельник повідомив, що ще у вівторок, 12 січня, підписав заяву про звільнення Лебедко.

На своїй сторінці в Facebook 13 січня Мельник повідомив, що після співбесіди з Лебедко той подав рапорт про звільнення за власним бажанням.

Глава УКРІНФОРМ підкреслив, що на посаду в.о. глави Офісу великих платників податків Лебедко призначив колишній керівник УКРІНФОРМ Сергій Солодченко у вересні минулого року. А вже в листопаді Кабмін звільнив Солодченко.