UA / RU
Підтримати ZN.ua

З часів Євромайдану в Україні значно зменшилась кількість людей, які негативно ставляться до ОУН-УПА – КМІС

Соціологи порівняли ставлення українців до ОУН-УПА в 2013-му та 2022-му роках.

З 2013 року, коли почався Євромайдан, в Україні в п’ять разів зменшилася кількість тих, хто негативно оцінює діяльність ОУН-УПА – з 42% до 8%, свідчать результати  опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 7-13 вересня методом телефонних інтерв’ю серед 1025 жителів усіх областей України, окрім окупованого Криму.

Кількість тих, хто позитивно оцінює діяльність ОУН-УПА, за дев’ять років зросла з 22% до 43%. 

Частка тих, хто обирає варіант «важко сказати напевно, негативно чи позитивно», зросла з 27% до 37%.

У 2013-му році у всіх регіонах України, крім західних областей, було більше тих, хто негативно оцінював діяльність ОУН-УПА, порівняно з тими, хто оцінював позитивно. У 2022 році у всіх регіонах частка тих, хто оцінює позитивно, переважає частку тих, хто оцінює негативно. 

Однак продовжує зберігатися тенденція «чим далі на захід, тим більш виразні позитивні оцінки»: там 57% оцінюють позитивно проти 4%, які оцінюють негативно. 

У центральних областях співвідношення вже 43% проти 6%, на півдні – 37% проти 11%, на сході – 27% проти 16%. На півдні і сході більшість респондентів або обирали варіант «важко сказати напевно, позитивно чи негативно», або (рідше) «не знаю».

Читайте також: Одну з центральних вулиць Дніпра перейменували в честь Бандери

Покращення ставлення до ОУН-УПА простежується у всіх вікових категоріях.

Найкраще оцінюють ОУН-УПА українськомовні українці – 52% позитивних оцінок проти 5% негативних оцінок. Серед двомовних українців співвідношення 34% проти 6%, а серед російськомовних українців – 36% проти 11%. У вибірці недостатньо російськомовних росіян для надійних оцінок, але на рівні тенденції можна говорити про 55% негативних оцінок і 6% позитивних оцінок. Для всіх лінгво-етнічних категорій (в т.ч. для російськомовних росіян) простежуються позитивні зміни з 2013-го року, наголошують соціологи.