Українська ситуація, яка турбувала Європейський союз протягом 2015 року, залишається невирішеною і для 2016 року, заявив голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер у п'ятницю, 15 січня. Підводячи підсумки роботи Єврокомісії за 2015 рік, він звернув увагу на складну ситуацію в Україні, "грецьку проблему" і кризу, спровоковану масовою міграцією на європейський континент.
"Кортеж невирішених проблем виявився довгим і до цього списку приєднаються і нові ... Я зустрічався у 2015 році з президентом України не менше шести раз. Ми були змушені займатися Росією і я тричі мав зустрічі з президентом (Росії) Путіним, включно з наслідками зненацька виниклого в ЄС феномену тероризму, що атакував європейців і за межами Європи", - заявив Юнкер.
ЄС активно відстоює так званий "мінський процес" з врегулювання конфлікту в Донбасі і не визнає незаконною анексію Криму Російською Федерацією. Враховуючи дестабілізацію українського сходу і агресію Росії, країни Заходу ввели санкції проти Москви, які стосуються енергетичної, банківської та оборонної галузей.
Наприкінці року Європейська комісія заявила, що Україна виконала всі умови для лібералізації Європейським Союзом візового режиму для громадян України. З початку 2016 року між ЄС і Україною стала діяти також поглиблена і всеохоплююча зона вільної торгівлі.
Видання "Дзеркало тижня. Україна" присвятило російсько-українському конфлікту і введенню санкцій проти РФ проект "Викрадення Європи". У рамках проведеного дослідження журналісти ZN.UA склали карту лояльності країн ЄC до Росії. Позиції кожної з 28 держав-членів враховувалися крізь призму російської агресії на сході України та окупації Криму.
Всі країни Євросоюзу у питанні ставлення до Росії і політики санкцій проти неї можуть бути умовно класифіковані у чотирьох групах: ті, хто неохоче виконують санкції, країни, які підтримують санкції, але з радістю б їх скасували, ті країни, які підтримують санкції, але не беруть участь в обговоренні російської агресії проти України і ті, хто бере активну участь у політиці тиску на Росію через антиукраїнську війну і вимагають його посилення.