UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євросоюз підтримує відкриття ринку землі в Україні

У Представництві ЄС в Україні пояснили, на чому повинна будуватися земельна реформа.

Євросоюз підтримує відкриття ринку землі в Україні, так як це може стати серйозним поштовхом для розвитку української економіки, повідомила у Facebook пресслужба Представництва ЄС в Україні. При цьому відповідна реформа повинна забезпечити пріоритет дрібним фермерам.

"Реформа повинна будуватися на пріоритеті права і принципах стабільності, прозорості, справедливості та всеосяжності. Поважаючи незалежний законодавчий процес і суверенність прийняття рішень, ми готові запропонувати досвід і підтримку разом з іншими міжнародними партнерами", - йдеться в заяві.

У представництві підкреслили, що в рамках реформи дрібним фермерам повинні забезпечити пріоритет. Це допоможе уникнути надмірної концентрації сільськогосподарських земель у руках декількох великих власників. Також дрібні господарства мають створити основу земельного ринку і отримувати державну підтримку. Це стосується і тих господарств, які поки не зареєструвалися як юридичні особи.

"Євросоюз вважає, що відкриття ринку землі має стати першим кроком до більш широкої і більш комплексної реформи, яка включатиме інші елементи управління землею, політики в області управління, планування і моніторингу, підвищення рівня обізнаності про права на землю, консолідації земель тощо", - додали в ЄС.

При цьому підвищення прозорості ринку за допомогою відкритого доступу до даних про землі та їх публікації – це одне з попередніх умов успіху реформи.

"Це вимагає глибокої реформи держави і перерозподілу деяких з її функцій. Євросоюз розглядає питання про подальше розширення своєї підтримки реалізації земельної реформи, приділяючи особливу увагу інституційним змінам (у галузі планування та управління земельними ресурсами, а також з метою інтеграції кадастру та реєстру прав), навчання і зміцненню потенціалу, а також моніторингу передбачених гарантій", - йдеться в заяві.

У представництві ЄС наголосили, що верховенство закону і працююча система правосуддя мають вирішальне значення для успіху реформи ринку землі.

Читайте також: У МЕРТ озвучили вартість гектара землі після зняття мораторію

Нагадаємо, що Верховна Рада сьогодні розгляне в першому читанні законопроекти про ринок землі, яким передбачається відкриття ринку сельхосземель з 1 жовтня 2020 року. Напередодні президент Володимир Зеленський запевнив, що землю в Україні зможуть купувати лише українські громадяни. Іноземці зможуть купувати земельні ділянки лише у випадку, якщо про це українці проголосують на всеукраїнському референдумі.

Зазначимо, що за даними соціологічних досліджень більше половини населення України підтримують запровадження ринку землі в країні, однак 69% проти надання дозволу іноземцям купувати землю коли-небудь. Однак згідно з планами Кабміну, у першу чергу право на купівлю землі отримають українці, а для іноземців ринок відкриють через 4 роки.

Детальніше про реформу ринку землі читайте в статті "Земельна реформа чи вибоїстий шлях в далеке минуле" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".