UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Єпархія Філарета юридично ще не закріпила приналежність до ПЦУ" — Епіфаній

Глава церкви прокоментував бланки УПЦ КП у запрошеннях почесного патріарха.

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет технічно міг вдатись до використання бланків із Української православної церкви Київського патріархату, оскільки очолювана ним Київська єпархія юридично ще не переоформила свій статус, розповів глава ПЦУ Епіфаній.

"Київська єпархія, якою безпосередньо керую я, юридично закріпила приналежність до Православної Церкви України. Єпархія у складі парафій м. Києва, що були до 15 грудня 2019 р. в Київському патріархаті, якою керує Патріарх (Філарет – ред.), наразі ще ні", - сказав глава церкви в інтерв'ю "Лівому берегу".

Він додав, що під час першого засідання Священного Синоду вже в об'єднаній Православній Церкві 5 лютого було прийнято рішення про перереєстрацію протягом найближчого часу всіх статутів єпархіальних управлінь, які існують в її межах. Загалом це 45 єпархій, серед яких наразі перереєстровано практично 90%. Зокрема 40 єпархіальних управлінь вже затвердили свій статус у Міністерстві культури, однак декілька єпархій, в тому числі і підвладна патріарху Філарету, ще повинні внести зміни до своїх статутів і засвідчити, що вони єдині.

Що ж стосується бланку, на якому біли оформлені запрошення Філарета, то Епіфаній зазначив, що сам його не отримував, однак не міг би взяти участі у літургії, оскільки має запланований візит на Донбас.

"Я такого запрошення не отримував, хоча бачив його - до мене зверталися архієреї з питаннями щодо нього. … Наскільки мені відомо, це запрошення було розіслано не всім архієреям. Але більшість архієреїв, які були в Київському патріархаті, його отримали. Я завчасно запланував 14 травня відвідати Донбас, де буду мати спілкування з українськими воїнами, освячувати меморіальні дошки, молитися, служити поминальні панахиди за тими героями, які відійшли у вічність, поклавши своє життя на вівтар незалежності Української держави. Так що в будь-якому разі в Києві мене не буде", - додав Епіфаній.

Кілька днів тому деякі засоби масової інформації поширили копії запрошень на зустріч за підписом Філарета, зроблені на бланках Київського патріархату, розпущеного ще в грудні перед об'єднавчим собором. Такі запрошення отримали майже всі єпископи новоствореної Православної церкви України.

Глава ПЦУ митрополит Епіфаній розповів, що його на цю зустріч не запрошували і визнав, що між ним і "почесним патріархом" ПЦУ Філаретом існує конфлікт.

У п'ятницю, 10 травня, після публікації вищевказаного інтерв'ю, Філарет в доволі іронічній формі опублікував запрошення Епіфанію на спільну службу. Водночас згідно з церковними канонами Епіфаній не може бути на богослужінні "просто гостем". За рангом він повинен або очолювати богослужіння або брати участь в ньому на рівних. Таким чином, він не може просто бути присутнім на богослужінні, яке очолює Філарет.

15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Софії Київській був обраний голова помісної української церкви – Православної церкви України. Ним став митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній. 30 січня було офіційно зареєстровано Київську митрополію ПЦУ.

6 січня Україна отримала томос про автокефалію ПЦУ, підписаний Вселенським патріархом Варфоломієм напередодні. Церемонія передачі палиці й томосу митрополиту Епіфанію офіційно завершила процедуру отримання Україною церковної незалежності. 9 січня усі члени Синоду Вселенського патріархату підписали документ, чим технічно завершили його оформлення.