Людина, яка відповідальна за криваву бійню на Майдані, живе з шиком в Росії, а щупальці його так званої "родини" досі обплітають економіку і політику України.
Про це в свіжому номері польського журналу Newsweek пише Міхал Кацевич. Попри те, що з дня завершення Революції Гідності в Україні минуло два роки, ім'я колишнього президента в Києві викликає емоції. Віктора Януковича звинувачують у розстрілі демонстрантів на Майдані Незалежності, нечуваній корупції і служінні інтересам Москви. Але нова влада не в змозі його покарати. А винуватець багатьох українських нещасть комфортно собі живе у вигнанні в Росії.
З'явилися ідеї судити колишнього президента заочно і притягнути його до міжнародного трибуналу через "Інтерпол". Однак міжнародне відомство, ігноруючи всі факти вбивств на Майдані, відмовляється арештовувати Януковича на прохання української прокуратури, вважаючи справу проти нього "політично мотивованими". В цей же час, Янукович і сам перейшов у наступ і подав у суд на Україну за захоплення його маєтку в Межигір'ї.
Зараз Янукович живе в престижному районі неподалік Москви під назвою "Барвіха". Це частина "Рубльовки", де живуть найбагатші і найвпливовіші люди Росії. Серед них мільярдери Роман Абрамович і Володимир Потанін. В районі багато салонів люксових автомобілів, а крамниць з діамантами і елітних ресторанів не менше, ніж в центрі Парижу. Будь-хто не може просто так потрапити в цей район, який охороняє ФСБ. На "Рубльовці" живуть Володимир Путін і Дмитро Медведєв. Янукович, у свою чергу, купив люксову резиденцію в англійському стилі по сусідству з маєтком міністра оборони Росії Сергія Шойгу. Російський журналіст Олег Кашин каже, що новий дім обійшовся втікачу в 52 мільйони доларів.
Янукович рідко виходить з дому. Частіше можна зустріти в місцевих крамницях з дорогими делікатесами його коханку – 42-річну Любов Полежай.
"Янукович купається в розкоші, але його підмосковна вілла поступається палацу, який він мав у Межигір'ї під Києвом", - каже Кашин, нагадуючи про маєток, який став одним із символів неймовірної корупції в Україні.
У статті Newsweek йдеться про те, що після смерті молодшого сина Віктора колишній президент України "зламався". В Москві навіть ходили плітки про те, що в нього був інфаркт. Янукович припинив публічну діяльність і перестав час від час в пресі засипати звинуваченнями нового президента Петра Порошенка. Похорон молодшого сина в Криму був єдиним випадком, коли екс-президент ступав на українську територію, хоч і окуповану армією Росії.
Після смерті Віктора Януковича-молодшого, справи кримінального клану перейшли в руки старшого сина – Олександра. Він намагається розширити вплив "сім'ї", інвестуючи частину статку в акції українських і іноземних компаній. На відміну від батька, Олександр Янукович час від часу приїжджає в Україну. Щоправда, здебільшого на окуповані проросійськими терористами і армією РФ території Донбасу. Він був присутній на нараді директорів шахт неподалік Донецька.
"В Україні багато компаній, які не зрозуміло кому належать. І саме в їхній заплутаній структурі заховані активи клану Януковича. Ними керують лояльні до "сім'ї" люди, а доходи виводяться за кордон", - сказав журналіст Антон Борковський.
Найбільш дохідним бізнесом Януковичів після втечі стали шахти в окупованому Донбасі. Частину видобутого вугілля вивозять в Росію. Але велику кількість палива у Януковича купують українські ТЕС. Частину отриманих грошей старший син екс-президента віддає на фінансування терористів в Донбасі. Зокрема, оглядач пише, що лише "ДНР" отримало понад 40 мільйонів доларів від Януковича.
"В України немає вибору. Вона змушена торгувати з людьми Януковича і дозволяти клану заробляти. Це прикро, але "сім'я" з тих грошей фінансує донецьких терористів і дії, націлені проти України", - сказала виданню українська журналістка Соня Кошкіна.
Видання також нагадує, що нова влада України не дуже поспішає боротися проти "сім'ї". Тільки два тижні тому українські спецслужби арештували 2,5 мільярди гривень, які належали банку Олександра Януковича.
Видання нагадує, що разом з Януковичем в Росію втекли колишні урядовці України. Серед них екс-голова МВС Віталій Захарченко, колишній прем'єр-міністр Микола Азаров, голова проросійської "Партії регіонів" Андрій Портнов. Всі вони стали дуже успішними в Росії. Колишній українські чиновники надають адвокатські послуги, займаються бізнесом і займають високі посади. Приміром, Захарченко отримав високу посаду в державній корпорації "Ростех".
"Вони навіть не намагаються від когось сховатися. Переконані, що під опікою російського президента їм нічого не загрожує. Більше того, вони мають зв'язки з людьми в Україні і контролюють ситуацію у важливих галузях української економіки", - додає Кашин.
Микола Азаров навіть спробував підготувати політичну основу для повернення в Україну, заснувавши так званий "Комітет порятунку України". Однак повернення втікачів у Київ маловірогідне, оскільки українські олігархи фінансують кожен свій політичний проект. І жоден з них не проявляє інтересу до Януковича і його "сім'ї".
Раніше в Генпрокуратурі повідомили, що ЄС зніме санкції проти Януковича та його оточення в березні 2016 року. На початку червня екс-президент України Віктор Янукович і його старший син Олександр Янукович у 2015 році вдруге оскаржили рішення суду про накладення на них санкцій Євросоюзу.
На початку березня Євросоюз продовжив санкції на рік для 14 колишніх чиновників часів президентства Віктора Януковича, до 6 червня – для трьох. До червня санкції продовжені для Олени Лукаш, Сергія Клюєва і Дмитра Табачника.
Рада ЄС заморозив активи родини Януковичів на території Євросоюзу, не забороняючи екс-президенту відвідувати країни ЄС. Тим часом Віктор Янукович, який наполягає, що не причетний до висновку грошей з країни, намагається оскаржити це рішення.
У той же час формально санкції ЄС не забороняють екс-президенту відвідувати країни ЄС, але він не виїжджає за межі Росії, оскільки знаходиться в розшуку по лінії Інтерполу.