Станом на п'ятницю, 21 грудня, 19 з 24 українських моряків, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, заявили, що є військовополоненими, і зажадали, щоб з ними спілкувалися згідно з нормами Женевської конвенції, повідомив адвокат Сергій Бадамшин.
"Вже 19 українських моряків визнали себе військовополоненими і вимагають відповідного ставлення від російської влади", - розповів адвокат в ефірі телеканалу "112. Україна".
Він нагадав, що так званий "Верховний суд" окупованого Криму розглядає апеляційні скарги захисту моряків щодо незаконності їхнього арешт. При цьому адвокат висловив сумнів у неупередженості кримського "суду".
"Сьогодні мали розглядати три скарги. Наскільки я зрозумів, засідання перенесли на понеділок... Деякі судді якось, хвилюючись, ставляться до цього процесу, але ми не розраховуємо на незалежність і гуманність судових рішень", - повідомив Бадамшин.
За його словами, троє поранених українських військовослужбовців - Василь Сорока, Андрій Ейдер і Андрій Артеменко – все ще знаходяться в тюремній лікарні "Матроської тиші". Інших полонених тримують у "Лефортово".
"До Нового року адвокати мають потрапити до кожного, зустрітися, обговорити позицію та з'ясувати їх самопочуття, побутові умови ... Всі моряки в один голос говорять, що вони військовополонені. По-друге, вони всі скромні. Адвокатам доводиться мало не кліщами витягати інформацію про те, що потрібно передати", - підсумував Бадамшин.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
17 грудня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджує мілітаризацію окупованого Криму і дії РФ в акваторії Чорного і Азовського морів.
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".