UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воздвиження Хреста Господнього: історія

Дата свята змінилася.

Християни східного обряду щороку відзначають Воздвиження Хреста Господнього. Раніше це свято святкували 27 вересня, але у 2023 році його дата змінилася. Це пов'язано з тим, що з 1 вересня Православна церква України перейшла на новоюліанський календар. Так, дати святкування неперехідних правосланих свят змінилися. Тепер Воздвиження відзначають на 13 днів раніше – 14 вересня.

Історія свята

Це свято присвячене підняттю хреста, на якому був розп'ятий Ісус. Хрест урочисто підняли на гору, після його виявлення у землі. Ці події відбулися у в 326 році.

Читайте також: День Святого Духа: традиції та заборони свята

За біблійною легендою, мати імператора Костянтина Олена відправилася в Єрусалим на пошуки християнських святинь, в тому числі хреста, на якому розіп'яли Спасителя. Через руйнування Єрусалима римськими військами в 70-му році хрест був загублений.

Хрест знайшли на Голгофі під святилищем Афродіти. Язичники засипали Труну Господню і спробували повністю знищити всі свідчення про існування місць, де страждав та був розіп'ятий Ісус.

Коли хрест знайшли, його підняли над натовпом, щоб кожен міг побачити святиню. Ця подія і започаткувала свято Воздвиження Хреста Господнього.

Що заборонено робити на свято

У народі в давні часи існували деякі заборони, яких намагалися дотримуватися на Воздвиження. Так, не можна було на свято починати нові справи, оскільки вони не матимуть позитивного результату.

На свято заборонено конфліктувати, лаятися, лихословити.

В цей день не слід займатися важкою фізичною працею, прибиранням. Жінкам заборонялося займатися рукоділлям.

У давнину вважалося, що на Воздвиження не можна ходити до лісу – цього дня змії готуються до зими, тому особливо активні.

Не можна вживати страви з м'яса, молочні продукти на яйця, оскільки на Воздвиження діє піст.