UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: що робити військовому, у якого погіршилося здоров’я

Через складні умови у військових можуть загостритись старі хвороби або з’явитися нові.  

З перших днів війни, яку розпочала Росія, на захист України стало багато сміливих чоловіків і жінок.
Через складні умови, постійний стрес або поранення, стан здоров’я військового може погіршитись.

Читайте також: Загальна мобілізація: як діяти, якщо призвали чоловіка, що доглядає за батьками з інвалідністю

Адвокат Андрій Карпенко наголосив, що у такій ситуації військовий може звернутись до командування з рапортом про його медичне обстеження, з метою визначення його придатності до військової служби.

Ступінь порушення функцій його організму та придатність до військової служби може визначити тільки військово - лікарська комісія. При проходженні військово-лікарської комісії беруться до уваги наявні у нього медичні документи, але вони не є обов'язковими.

Згідно Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджене наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності.

Військовослужбовців на нього направляють (крім військовослужбовців строкової служби) їх прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

Медичний огляд також проводиться у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час.

При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.

Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

Звільнення військовослужбовців, які не підлягали призову на військову службу за станом здоров'я, без стаціонарного обстеження та медичного огляду забороняється.

Якщо військовий буде не згоден з рішенням ВЛК, він маєте право його оскаржувати в адміністративному або судовому порядку. Якщо він вважає, що дії командування (або ВЛК) порушують його права, то в такому разі треба керуватися розділом v дисциплінарного статуту ЗСУ.

Згідно щ ним, усі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод а також незаконного покладення на них обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.

 Заява чи скарга з інших питань службової діяльності подається безпосередньому командирові (начальникові) тієї особи, дії якої він оскаржує, а в разі, якщо особи, які подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, заява чи скарга подається в порядку підпорядкованості.

Нагадаємо, затверджено порядок, за яким добровольці можуть отримати статус учасника бойових дій.