UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: яка відповідальність передбачена за ухилення від призову

Роз'яснення дав адвокат.

Через повномасштабну агресію РФ, в Україні оголошений воєнний стан та триває загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Адвокат Ярослав Жукровський в ефірі «Українське радіо. Львів» розповів, яка відповідальність може загрожувати особам, які порушують правила військового обліку та ухиляються від мобілізації.

За словами Жукровського, 363 та 364 статті Кримінального кодексу України стосуються можливості притягнення особи до кримінальної відповідальності за порушення правил ведення обліку, мобілізаційного законодавства та ухилення від військової служби.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можна отримати повістку поштою

«Але для того, щоби довести наявний склад кримінального правопорушення, треба провести значну кількість роботи поліцейським. Коли взяти офіційну статистику державної судової адміністрації, то у 2023 році у всіх областях України було винесено три чи чотири тисячі вироків. Якщо поділити на кількість днів та районів, то, в середньому, в одному районі виноситься один чи два вироки про ухилення від військової служби. Чи це багато?», – сказав він.

Адвокат пояснив, що людині, яка не з’являється в ТЦК за повісткою, суд може обмежити в праві керування транспортним засобом.

«Але працівникові ТЦК простіше застосувати до цієї особи інші санкції. Зрештою, класичний ухилянт не завжди керує транспортним засобом. Він, наприклад, на електросамокаті їздить», – додав він.

Експерт зауважив, що держава обмежила можливість одружуватися та розлучатися без підтвердження перебування на військовому обліку.

«Але стосовно розірвання шлюбу у суді, то там такої вимоги немає», – резюмував Жукровський.

Раніше ми писали, які штрафи загрожують тим, хто порушує правила військового обліку.