UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: чи можуть ФОПи бронювати працівників

Роз'яснення дали експерти.

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Навесні в Україні ухвалили закон про мобілізації. Адвокат Адвокатського об'єднання Verity Group Костянтин Рибалко та адвокатка АО CREDENCE Ірина Кареліна розповіли виданню «Фокус», чи можуть ФОПи бронювати себе та своїх працівників під час мобілізації.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можуть призвати особу, відносно якої порушено кримінальну справу

Експерти зазначили, що процедуру бронювання військовозобов’язаних встановлено Порядком, який затверджений Постановою Кабміну № 76 від 23.01.2023 року «Деякі питання реалізації положень закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час»

Так, військовозобов’язаних осіб можна забронювати, якщо вони працюють:

Рибалко пояснив, що діючим законодавством України не передбачена можливість бронювати працівників, які працевлаштовані у ФОП-роботодавців.

Читайте також: Аграріям пропонують зробити бронювання на рік

«В свою чергу у Верховній Раді України зареєстровані законопроекти, які пропонують надати можливість роботодавцям здійснювати так зване «економічне бронювання», у тому числі, така можливість передбачена і для ФОП-роботодавців. На сьогодні ці законопроєкти перебувають на стадії обговорення у відповідних комітетах Верховної Ради України», – сказав він.

Але в деяких випадках ФОП все ж таки може забронювати себе і своїх працівників – у разі, якщо такі підприємці долучені до виконання важливих мобілізаційних завдань. Але деякі експерти не погоджуються з таким тлумаченням статті 25 закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку».

Кареліна зазначила, що відповідно до статті 25 закону «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» процедура бронювання передбачена лише для юридичних осіб ( зокрема для підприємств, установ і організацій), а ФОП до них не належать.

«А отже, ФОП (платник єдиного податку) не може бронювати ані себе, ані своїх найманих працівників», – сказала вона.

Адвокатка наголосила, що в окремих випадках для ФОП, що виконує критично важливі функції, забезпечує важливі для оборони або економіки послуги, такі, як постачання критичних товарів або надання спеціалізованих послуг, його діяльність може бути підставою для отримання права на бронювання працівників на особливих спеціальних умовах, але для можливості реалізації цього необхідні зміни до законодавства.

Нещодавно Кабмін вніс зміни до Порядку бронювання працівників. Зокрема, запроваджено електронне бронювання, тепер список працівників можна подавати в паперовій і/або електронній формі засобами порталу «Дія», також надано можливість бронювати військовозобов’язаних з дефіцитними військово-обліковими спеціальностями (ВОС). Водночас далеко не всі питання сфери бронювання, що непокоять підприємців, були вирішені. Детальніше про це – у статті к.ю.н, доцента, фахівця з питань правової політики Економічної експертної платформи Єфрема Лащука «Порядок бронювання новий, а проблеми бізнесу старі» на ZN.UA.