UA / RU
Підтримати ZN.ua

Воєнний стан: чи можуть депортувати з інших країн осіб, які не стали на військовий облік

Роз'яснення дав експерт.

Через повномасштабну агресію РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають чоловіки від 18 до 60 років. Наприкінці минулого року Кабмін ухвалив нові правила військового обліку, які закріплені у постанові №1487.

Військовий адвокат, співкоординатор Офісу підтримки родин військовослужбовців Ярослав Жукровський розповів «Громадському», чи повинні українці, які пребувають за кордоном, стати на військовий облік у диппредставництвах та чи можуть ухилянтів депортувати.

Чи треба ставати на облік українцям, які перебувають за кордоном

Жукровський наголосив, що положення про військовий облік за кордоном не нове, оскільки це треба було робити й раніше разом із тимчасовим консульським обліком.

Читайте також: Військовий облік на підприємстві: кого можуть оштрафувати за порушення

Експерт пояснив, що закордонні дипломатичні установи в контексті військового обліку мають наступні повноваження:

Адвокат підкреслив, що стати на військовий облік у країні перебування повинні всі військовозобов’язані українці.

«Це стосується й жінок, які є військовозобов’язаними – мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Інші жінки можуть стати на військовий облік за кордоном за власним бажанням –така можливість у них є», – зазначив він.

Читайте також: Військовий облік: чи потрібно ВПО ставати на нього після зміни місця проживання

Чи можуть вручити повістку у диппредставництві України за кордоном

Жукровський зазначив, що закордонні представництва не можуть вручати повістки за українським законодавством.

«Адже повістка – це документ, яким людину запрошують до територіального центру комплектування для уточнення військових облікових даних або проходження військово-лікарської комісії», – роз'яснив він.

Що загрожує тим, хто не стане на військовий облік за кордоном

За словами Жукровського, українське законодавство вимагає від громадян призовного віку, які стають на тимчасовий консульський облік, ставати й на військовий. Якщо цього не зробити, це можна вважати ухиленням виконання від військового обов’язку.

Читайте також: Загальна мобілізація: де за законом можуть вручити повістку

«Чи можна українця в іншій державі покарати за це – питання складне й невизначене. Щоб притягнути до адміністративної чи кримінальної відповідальності, мають бути факти, що людина умисно порушує правила військового обліку. Це довести складно», – пояснив адвокат.

Чи можуть депортувати осіб, які не стали на військовий облік за кордоном

Експерт пояснив, що військовий облік у закордонних дипломатичних установах – це, ймовірніше, декларативний механізм з’ясування даних громадян України.

«Ігнорування цієї норми не є підставою для депортації. Правових підстав у дипломатичних установ на це немає», – резюмував він.

Раніше ми писали, що робити, якщо прийшла повістка, а військовозобов'язаний перебуває за кордоном.