Конкурсна комісія 20 січня визначила склад 25-ї української антарктичної експедиції, яка працюватиме на полярній станції "Академік Вернадський" протягом нинішнього року. Ювілейна експедиція відправиться на зимівлю у березні.
До складу експедиції входить 12 учасників, серед яких дві жінки. Це буде наймолодший склад за всі роки українських експедицій - він оновився наполовину. Середній вік полярників - 37 років. Керівником 25-ї УАЕ обраний досвідчений фахівець Національного антарктичного центру МОН Юрій Отруба, повідомляється на сторінці Національного антарктичного центру у Facebook.
"Ця команда полярників має кілька особливостей. Зокрема, це наймолодший склад експедиції за всі роки. Середній вік учасників – 37 років. Ми хочемо дати молоді якомога більше шансів реалізувати себе і свій науковий потенціал. І з тієї ж причини половина складу є "новачками", тобто вперше їдуть на рік працювати в Антарктиду. Водночас, друга частина експедиції – це досвідчені полярники", – пояснив очільник Національного антарктичного центру МОН Євген Дикий.
Він також нагадав, що в минулому році було знято тривале обмеження на участь у річних антарктичних експедиціях жінок, і зараз на станції "Академік Вернадський" працюють Оксана Савенко, вчений-біолог, і Наталія Бабій, лікар. До 25-ї УАЕ теж увійшли 2 жінки: Євгенія Прекрасна, вчений-біолог, і Ганна Соїн, дослідниця гідрометеорології та океанографії.
Повний список основного складу 25-ї Української антарктичної експедиції можна подивитися нижче. У кожного з основних учасників також є дублер - на випадок, якщо до відправлення експедиції трапиться непередбачена ситуація і хтось з основного складу буде змушений відмовитися від зимівлі. Тепер відібраних учасників чекає спеціальний кількаденний тренінг, де вони будуть засвоювати навички, необхідні для життя і роботи на станції "Академік Вернадський".
Нагадуємо, що відбір 25-у УАЕ було оголошено на початку жовтня 2019 року. Взяти участь у конкурсі міг кожен бажаючий, в цілому надійшло 88 заявок: 66 від чоловіків і 22 - від жінок. У процедурі відбору було кілька етапів, зокрема, психологічне тестування, медогляд та ін.
Список основного складу 25-ї УАЕ:
1. Олександр Салганський - біологічні дослідження, Київ, третя зимівля, 1987 р. н.
2. Євгенія Прекрасна - біологічні дослідження, Київ, перша зимівля, 1989 р.
3. Юрій Отруба - геолого-геофізичні дослідження, Київ, шоста зимівля, 1986 р. н. (керівник експедиції)
4. Ігор Артеменко - гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Київ, перша зимівля, 1981 р.н.
5. Вадим Жуковський - гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Одеса, друга зимівля, 1981 р.н.
6. Ганна Соїн - гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Харків, перша зимівля, 1982 р.
7. Андрій Сопін - геокосмічні дослідження, Харків, друга зимівля, 1982 р.н.
8. Василь Омельянович - кухар, Малин, п'ята зимівля, 1985 р. н.
9. Максим Білоус - системний механік, Шепетівка, перша зимівля, 1982 р.н.
10. Юрій Лишенко - дизеліст-електрик, Харків, третя зимівля, 1973 р. н.
11. Євген Прокопчук - системний адміністратор зв'язку, Буча, перша зимівля, 1984 р. н.
12. Ігор Дейнека - лікар, Рівне, перша зимівля, 1982 р.н.
Раніше повідомлялося, що вперше за останні 20 років Україна здійснить наукову експедицію в Антарктику своїми силами: Кабінет міністрів виділив кошти на придбання наукового океанського судна льодового класу - це буде початком відродження океанського наукового флоту України. Відповідне рішення було прийнято урядом 20 листопада.
Про це повідомляли спільно Національний антарктичний науковий центр та Міністерство освіти і науки. Тоді вони написали, що "очікується, що угоду про придбання судна буде укладено до кінця 2019 року, а в 2020 відбудеться його перший вихід в океан під українським прапором. На купівлю судна уряд виділив 252 мільйони гривень".
Однак радість була передчасною.