UA / RU
Підтримати ZN.ua

Визначено склад 25-ї української антарктичної експедиції

Половина нових учасників відправиться на зимівлю вперше

Конкурсна комісія 20 січня визначила склад 25-ї української антарктичної експедиції, яка працюватиме на полярній станції "Академік Вернадський" протягом нинішнього року. Ювілейна експедиція відправиться на зимівлю у березні.

До складу експедиції входить 12 учасників, серед яких дві жінки. Це буде наймолодший склад за всі роки українських експедицій - він оновився наполовину. Середній вік полярників - 37 років. Керівником 25-ї УАЕ обраний досвідчений фахівець Національного антарктичного центру МОН Юрій Отруба, повідомляється на сторінці Національного антарктичного центру у Facebook.

"Ця команда полярників має кілька особливостей. Зокрема, це наймолодший склад експедиції за всі роки. Середній вік учасників – 37 років. Ми хочемо дати молоді якомога більше шансів реалізувати себе і свій науковий потенціал. І з тієї ж причини половина складу є "новачками", тобто вперше їдуть на рік працювати в Антарктиду. Водночас, друга частина експедиції – це досвідчені полярники", – пояснив очільник Національного антарктичного центру МОН Євген Дикий.

Він також нагадав, що в минулому році було знято тривале обмеження на участь у річних антарктичних експедиціях жінок, і зараз на станції "Академік Вернадський" працюють Оксана Савенко, вчений-біолог, і Наталія Бабій, лікар. До 25-ї УАЕ теж увійшли 2 жінки: Євгенія Прекрасна, вчений-біолог, і Ганна Соїн, дослідниця гідрометеорології та океанографії.

Повний список основного складу 25-ї Української антарктичної експедиції можна подивитися нижче. У кожного з основних учасників також є дублер - на випадок, якщо до відправлення експедиції трапиться непередбачена ситуація і хтось з основного складу буде змушений відмовитися від зимівлі. Тепер відібраних учасників чекає спеціальний кількаденний тренінг, де вони будуть засвоювати навички, необхідні для життя і роботи на станції "Академік Вернадський".

Нагадуємо, що відбір 25-у УАЕ було оголошено на початку жовтня 2019 року. Взяти участь у конкурсі міг кожен бажаючий, в цілому надійшло 88 заявок: 66 від чоловіків і 22 - від жінок. У процедурі відбору було кілька етапів, зокрема, психологічне тестування, медогляд та ін.

Список основного складу 25-ї УАЕ:

1. Олександр Салганський - біологічні дослідження, Київ, третя зимівля, 1987 р. н.
2. Євгенія Прекрасна - біологічні дослідження, Київ, перша зимівля, 1989 р.
3. Юрій Отруба - геолого-геофізичні дослідження, Київ, шоста зимівля, 1986 р. н. (керівник експедиції)
4. Ігор Артеменко - гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Київ, перша зимівля, 1981 р.н.
5. Вадим Жуковський - гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Одеса, друга зимівля, 1981 р.н.
6. Ганна Соїн - гідрометеорологічні та океанографічні дослідження, Харків, перша зимівля, 1982 р.
7. Андрій Сопін - геокосмічні дослідження, Харків, друга зимівля, 1982 р.н.
8. Василь Омельянович - кухар, Малин, п'ята зимівля, 1985 р. н.
9. Максим Білоус - системний механік, Шепетівка, перша зимівля, 1982 р.н.
10. Юрій Лишенко - дизеліст-електрик, Харків, третя зимівля, 1973 р. н.
11. Євген Прокопчук - системний адміністратор зв'язку, Буча, перша зимівля, 1984 р. н.
12. Ігор Дейнека - лікар, Рівне, перша зимівля, 1982 р.н.

Раніше повідомлялося, що вперше за останні 20 років Україна здійснить наукову експедицію в Антарктику своїми силами: Кабінет міністрів виділив кошти на придбання наукового океанського судна льодового класу - це буде початком відродження океанського наукового флоту України. Відповідне рішення було прийнято урядом 20 листопада.

Про це повідомляли спільно Національний антарктичний науковий центр та Міністерство освіти і науки. Тоді вони написали, що "очікується, що угоду про придбання судна буде укладено до кінця 2019 року, а в 2020 відбудеться його перший вихід в океан під українським прапором. На купівлю судна уряд виділив 252 мільйони гривень".

Однак радість була передчасною.

На жаль, це повідомлення залишилося серед нездійснених. Рішення Кабміну про придбання наукового океанського судна було відкликано як не першочергове. Це сталося в момент, коли Кабмін в кінці року шукав кошти для покриття дефіциту бюджету. Невідомо, чи буде виділено фінансування на наукове судно в 2020 році.