UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військовополонений моряк Гриценко розповів Міятович про умови тримання в СІЗО

Розмова військовослужбовця з комісаром Ради Європи з прав людини не сподобався Москальковой.

Полонений український моряк Денис Гриценко, якого незаконно тримають в московському СІЗО, повідомив комісару Ради Європи з прав людини Дуні Міятович про умови тримання і відповів на її запитання про стан здоров'я. За словами Гриценка, Міятович з російськую уповноваженою з прав людини відвідали ще кількох військовополонених, повідомив адвокат Микола Полозов.

"Денис Гриценко розмовляв із пані Міятович англійською мовою близько 10 хвилин. Відповів на її запитання щодо стану здоров'я та умов тримання, повідомив, що слідство не надає йому, а також іншим військовополоненим побачень з близькими і телефонних переговорів", - написав він на своїй сторінці в Facebook у неділю, 7 квітня.

Гриценко поскаржився комісару Ради Європи на роботу цензорів, які переглядаю кореспонденцію. Через них листи від рідні потрапляють до полонених із затримкою в два-три місяці.

Особливу увагу моряк попросив приділити здоров'ю в'язнів Кремля, яким не надають кваліфіковану медичну допомогу в належному обсязі.

Гриценко і Міятович спілкувалися англійською мовою, що викликало невдоволення у Москалькової. Російський омбудсмен вимагала від перекладача перекласти їй усю розмову.

Крім того, моряк повідомив адвокатові про проходження амбулаторної психолого-психіатричної експертизи разом з іншими військовополоненими - Андрієм Драчем, В'ячеславом Зінченкоом і Михайлом Власюком.

"Возили весь день, крім інституту Сербського ще завозили до "Бутирки" на збірку, де він перебував кілька годин, а потім пересаджували в інший автозак", - переказав Полозов слова підзахисного.

Експертиза проходила без адвоката, але Гриценко не розгубився і слідував рекомендаціям захисту, зазначив Полозов.

Нагадаємо, 25 листопада минулого року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Усі 24 українські військові, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки", а також офіс верховного комісара ООН з прав людини.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".