Українські військовополонені моряки, яких незаконно тримають в московському СІЗО, подадуть індивідуальні скарги проти Російської Федерації до міжнародних судів. Захист полонених уже почав роботу над підготовкою відповідних пакетів документів, повідомив адвокат Микола Полозов.
"Сьогодні передав нашим українським колегам, що представляють інтереси військовополонених українських моряків у міжнародних судах та інстанціях перші два пакети документів, необхідних для подання індивідуальних скарг", - написав він на своїй сторінці у Facebook увечері в понеділок, 26 березня.
Адвокат пояснив, що в індивідуальних позовах будуть зафіксовані порушення Росією норм міжнародного гуманітарного права щодо полонених військовослужбовців. За його словами, скарги також стануть "серйозною підмогою при розгляді міждержавних скарг і позовів України до Російської Федерації".
"Стратегія захисту і звільнення військовополонених українських моряків передбачає широке і комплексне використання юридичних, дипломатичних і політичних інструментів для досягнення мети - повернення військовополонених до їхных близьких", - підсумував Полозов.
Нагадаємо, 25 листопада минулого року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Усі 24 українські військові, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки", а також офіс верховного комісара ООН з прав людини.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".