UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військовий облік жінок: що зміниться з 1 жовтня

У Міноборони роз’яснили деталі.

В Україні початок процесу взяття на військовий облік жінок певних спеціальностей відтермінували до 1 жовтня 2023 року. Міністр оборони Олексій Резніков розповів в інтерв’ю «РБК-Україна», які будуть зміни у військовому обліку для жінок та чи зможуть українки виїздити за кордон.

Що зміниться з 1 жовтня у військовому обліку для жінок

За словами Резнікова, нічого не зміниться. Він зазначив, що питання підходу до мобілізації і обмежень, виключень (в розвиток приписів Конституції, що всі мають конституційний обов'язок захисту країни) – регулюються законом.

«Український парламент прийняв закон, який має це регулювати. Згідно з приписами цього закону, є повна гендерна рівність: військовозобов'язаними вважаються всі громадяни України, жінки і чоловіки. Особливості – які професії більш потрібні Генштабу, менш потрібні – регулюються підзаконними актами, можуть бути постановами уряду. А далі Генштаб формулює саму потребу: скільки радистів, лікарів, санітарок, кухарів треба, ще якісь професії. Вони визначають це і кажуть», – сказав він.

Очільник Міноборони наголосив, що в Україні чисельність армії збільшили з 261 тисячі до 700 тисяч, тому треба збільшити кількість лікарів, санітарок, медсестер чи медбратів.

«І наказом міністра оборони ця потреба Генштабу визначається», – пояснив він.

Читайте також: Штрафи для жінок, які не стали на військовий облік, не передбачені до кінця року – юрист

Чи можна буде жінкам виїздити за кордон

Резніков пояснив, що у міністерстві вирішили піти на зустріч жінкам та запропонували зробити військовий облік добровільним.

«І з 1 жовтня мала би ця відстрочена історія на реалізацію закону працювати, всі дівчата і жінки мали бути зобов'язані. Але тоді ми ще з Генштабом визначили перелік професій, які точно їм потрібні, а решта – не обов'язкові. І ми запропонували їм ідею: а давайте в принципі підемо назустріч жінкам і скажемо: вони йдуть в армію на добровільних засадах, по інших професіях, хочуть – нехай ідуть служать», – сказав він.

Міністр додав, що спочатку чомусь відбулася дискусія, оскільки знайшлись народні депутатки, які виступають за гендерну рівність.

«З повагою ставлюсь до їх позиції, вони кажуть, що не треба цієї добровільності, і цей законопроєкт знявся. А у жінок якраз запитання: так я тепер теж не можу їхати за кордон, я маю довідку брати з центру комплектації, бо я така ж зобов'язана як чоловіки? Щоб зняти цю напруженість, я підписав внесення змін до цього наказу і змінив дату вступу його в дію, поки що не буде першого жовтня оцього «закриття кордонів». Ми відтермінували на рік, умовно кажемо, це буде 1 жовтня 2023 року», – резюмував міністр.

Нагадаємо, що раніше адвокат юридичної фірми "Міллер" Андрій Новак розповів, які обовязки матимуть жінки, що стануть на віськовий облік в Україні.