В Україні ухвалили закон, яким передбачається введення добровільного військового обліку для жінок. У документі залишили норму про обов’язкове взяття на військовий облік медичних працівників, але на кордоні ніхто не перевіряє освіту жінок. Про це повідомив адвокат Андрій Карпенко, пише b2bconsult.
Фахівець розглядає ситуацію, коли жінка-стоматолог, яка зараз перебуває за кордоном з неповнолітнім сином, планує повертатися в Україну, але не збирається ставати на облік у військкоматі. Її чоловік дізнався у юристів, чим це їй може загрожувати та чи зможе вона, у разі потреби, знову виїхати за межі країни.
Адвокат підкреслив, що українки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком й здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.
Карпенко зазначив, що на кордоні ніхто не перевіряє освіту жінок.
«Жодних заборон на виїзд жінкам за кордон з 1 жовтня немає. Але, на жінок, які є військовозобов'язаними, поширюються норми, що й на військовозобов'язаних чоловіків. З такими обов'язками можна ознайомитись в Постанові від 7 грудня 2016 року № 921», – сказав він.
Наразі закон ще не набрав чинності й ніхто не примушуватиме жінку йти до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки, проте вже з 2023 року за невиконання цього обов'язку жінки можуть почати отримувати штрафи.
Жінка може отримати відстрочку від мобілізації на тих же підставах, що й військовозобов'язані чоловіки.
Адвокат пояснив, що якщо жінка особисто не отримувала повістку, то вона може без обмежень виїжджати за кордон. Він додав, що максимальне покарання в майбутньому за зміну місця проживання – штраф від 510 до 850 грн. Якщо ці дії вчинені повторно, то доведеться віддати від 850 грн до 1700 грн.