UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна в Україні: чи будуть роботодавці платити зарплату мобілізованим працівникам

Прийняті зміни до законодавства, що регулюють трудові відносини.

В Україні через вторгнення РФ введений воєнний стан та загальна мобілізація. Це також позначилося на трудових відносинах між роботодавцем та працівником, якого мобілізували. Так 1 липня народні депутати під час засідання Верховної Ради ухвалили проєкт закону №7251 про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин. Про це повідомляє DW.

Що зміниться у трудових відносинах мобілізованого працівника та роботодавця

Відповідно до документа, роботодавці більше не платитимуть зарплати працівникам, мобілізованим чи призваним на до армії під час дії воєнного стану.

Повідомляється, якщо ухвалений депутатами законопроєкт підпише президент, то за призваними на службу під час мобілізації зберігатиметься тільки робоче місце та посада.

Адвокатка з трудового права Ганна Лисенко зазначила, що грошове забезпечення, яке виплачує військовослужбовцям держава, залишається, але зарплата на робочому місці – ні.

«Справді зміни передбачають, що зберігається робота і посада, тобто працівник зможе повернутися на своє робоче місце після служби, але роботодавець більше не сплачуватиме йому середній заробіток під час призову. Це для військових, які вже служать і тих, які будуть служити у майбутньому. Зміни вступлять в силу відразу після публікації підписаного президентом документа, і в роботодавця більше не буде обов’язку сплачувати військовослужбовцю зарплату», – пояснила вона.

Читайте також: Мобілізація в Україні: Федоров спростував фейк щодо повісток у «Дії»

Чому мобілізовані не будуть отримувати зарплату від роботодавця

Деякі нардепи вважають неправильним те, що роботодавці мають виплачувати зарплати мобілізованим працівникам або тим, що служать за контрактом.

За словами співавторки законопроєкту депутатки від фракції «Слуга народу» Галини Третьякової, ця практика, аби військовослужбовцеві роботодавець продовжував платити зарплату після мобілізації, виникла у 2014 році.

«На той час мобілізованих було не так багато, а державний бюджет був не в стані чи не було політичної волі достатньо фінансувати військових», – пояснила вона.

Вона доповнила, що ухвалений проєкт закону виправляє цю ситуацію, оскільки держава нині може достатньою мірою профінансувати роботу військових.

Депутатка наголосила, що зараз мобілізований військовослужбовець отримує 30 тисяч гривень грошового забезпечення, а якщо він бере участь в активних бойових діях, то 100 тисяч гривень.

«Потрібно було знімати цей тягар з роботодавців, адже вони сплачують податки, за рахунок яких формується утримання наших військових, вони зараз ще виплачують заробітну плату, а ще потрібно, щоб вони розвивали економіку», – сказала Третьякова.

За словами президента Конфедерації роботодавців України Олексія Мірошниченка, раніше держава компенсувала роботодавцю кошти на зарплати, які платили мобілізованим чи призовникам, однак пізніше від цього відмовилися і роботодавці мали продовжувати платити зарплатню зі своїх ресурсів.

«На момент воєнного стану у військовослужбовця - фактично трудові відносити з державою, то держава має оплачувати», – доповнив він.

Мірошниченко доповнив, що є підприємства, які хочуть добровільно продовжувати оплачувати зарплати своїм мобілізованим працівникам та всіляко їх підтримувати.

Читайте також: Мобілізація в Україні: чому повістку може отримати той, хто має право на відстрочку

Як зміни у трудових відносинах з роботодавцями вплинуть на мобілізованих

На думку полковника запасу, військового експерта Олега Жданова, фінансові питання можуть вплинути на мотивацію військовослужбовців, оскільки люди сподіваються на ті гроші, які платить міністерство оборони та на свою зарплатню, яка залишилася за місцем роботи.

«Це зменшить мотивацію людей йти добровільно у військкомати й служити», – додав він.

У такому разі, на думку Жданова, необхідно розглядати збільшення грошового забезпечення військовослужбовця, бо «через ухвалені депутатами зміни держава більше програє, аніж виграє».

Один з віськовослужбовців, який у перші дні війни пішов добровольцем до лав ЗСУ зазначив, що мобілізованих працівників хочеться бути впевненими, що їх сім'ї вистачить коштів, поки вони виконують поставлені державою завдання.

«Тих грошей, що їх виплачують в армії, вистачає, прожити можна. Я був оформлений на роботу на мінімальну ставку, після мобілізації мій роботодавець став висилати мені навіть більше грошей, аніж я офіційно отримував. Але ж ми воюємо зовсім не за гроші», – висловився військовий.

Нагадаємо, що в Україні народні депутати пропонують розширити перелік осіб, яким можна виїздити за кордон під час дії воєнного стану та мобілізації.