UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вихідці з Кавказу та Азії все частіше обирають Україну для ПМП

В Україні менш ніж за рік зросло у півтора рази число іноземців, що стоять на обліку. Найчастіше до України їдуть жителі країн колишнього СРСР, в основному, з Росії, Азербайджану, Узбекистану, Вірменії.

В Україну перебирається все більше азіатів

Менш ніж за рік число іноземців, які офіційно стоять на обліку в Україні, зросло в 1,5 рази (105 тисяч у 2012-му проти 162 тисяч в цьому році). У ТОП-15 найбільш активних "країн-іммігрантів" - республіки Середньої Азії і держави-мільярдники.

У Держміграційній службі зазначили, що найбільше іноземців "із пропискою" з країн колишнього СРСР, громадяни яких зберегли родинні зв'язки з Україною. "Родинні зв'язки, в основному, з Росією, а з Узбекистану, наприклад, досі повертаються депортовані кримські татари", - розповідає професор Ірина Прибиткова з Інституту соціології НАН України.

А от з Іраку, Нігерії, Індії багато тих, хто відчуває загрозу своєму життю або відсутність коштів до існування.

"Азербайджанці давно займаються торгівлею у великих містах. У них дуже виражені родинні й кланові зв'язки, тому вони і звуть рідних (до Києва, Одеси, Криму), - вважає експерт з міжнародних відносин Олександр Сушко. - В останні роки з усіх країн Середньої Азії взагалі масово їдуть слов'яни - некорінному населенню там дискомфортно".

Вірмени і грузини, окрім іншого, шукають більш високооплачувану роботу - в цих країнах середні доходи нижчі, ніж в Україні. А ось приплив із Молдови, Білорусі, Туреччини пояснюється географією: "Країни-сусіди завжди будуть у "десятці". Тут ідеться не тільки про малий і середній бізнес, але й про студентів", - зазначив Сушко.

Щодо Індії та Китаю (10-те і 11-те місце - ред.), Сушко зазначив, що це нації-мільярдники, які постачають жителів у всі регіони світу. "У нас ще малий приплив звідти. Громадян цих країн найчастіше вабить в Україні дешева освіта, яка стає "мостом" в інші країни, або першим кроком до осілості тут і створення сімей", - сказав він.

Однак реальне число офіційно зареєстрованих іноземців, - більше, ніж 162 тисяч осіб. Також поширена практика "подорожуючих паспортів". Тобто людина з країни, громадянином якої може перебувати у нас без реєстрації три або шість місяців, просто дає свій паспорт провіднику потяга і за 100-300 доларів ніби "обнуляє" термін свого перебування. Спеціалісти також називають суму, яку віддають за "корочку" про громадянство: зробити посвідку на ПМП коштує 3-5 тисяч доларів. Думки експертів щодо подальшого зростання числа мігрантів розділилися: одні запевняють, що їх буде тільки більше, другі - що приплив жителів інших країн до України різко зростати не буде, оскільки для них тут немає роботи і житла.

Зазначимо, що за даними Держміграційної служби, за перше півріччя 2013-го іноземцям видали 16 тисяч видів на ПМП, найбільше у Києві, Донецькій області, Криму, Одеській та Херсонській областях. А офіційно стали "новими українцями" 11 тисяч 700 осіб.

Нагадаємо, голова Федеральної міграційної служби Росії Костянтин Ромодановський заявив, що масовий приплив мігрантів до Росії за кількістю тих, хто перетинає кордон, спостерігається з України. !zn

Читайте також:

Понад 10% населення України становлять мігранти

Новим аргументом Росії на користь відмови України від євроінтеграції може стати вислання гастарбайтерів

У Києві майже кожен 10-й шлюб - з іноземцями

Названо міста України, куди іноземці найчастіше приїжджають на ПМП