UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відмова від вакцинації: чи дозволяється це законодавством

Роз'яснення дала юристка.

Попри війну, в Україні скоро розпочнеться новий навчальний рік. Діти перед прийняттям до дитсадка та школи повинні мати певні щеплення за віком. Але деякі батьки вирішують відмовитися від вакцинації з різних причин. Юристка компанії Prikhodko&partners Дар'я Єрьоменко розповіла, чи дозволяється це законом та які юридичні наслідки може мати відмова від вакцинації.

Читайте також: В Україні змінили рекомендації щодо вакцинації COVID-19

Які профілактичні щеплення треба мати

Єрьоменко пояснила, що в Україні є перелік обов’язкових вакцинацій, який регламентується Міністерством охорони здоров'я (МОЗ) та сформований у вигляді нормативно-правового акту – Календар профілактичних щеплень.  Цей документ охоплює щеплення для запобігання таким хворобам, як дифтерія, кір, поліомієліт, кашлюк і туберкульоз.

Інші щеплення визначаються відповідно до акту для певних груп населення:

Юристка наголосила, що працівники певних професій, виробничих сфер і організацій, чия діяльність може спричинити інфікування, повинні обов’язково проходити вакцинацію з метою запобігання деяким хворобам.

«У випадку уникнення такі співробітники відсторонюються від виконання своїх професійних обов'язків за наказом», – сказала вона.

За словами Єрьоменко, у разі загрози спалаху особливо небезпечних інфекцій (їх масового поширення на певних територіях), може бути введено обов’язкові щеплення за епідемічними показаннями.

«Введення вакцини для повнолітніх осіб з повною дієздатністю проводиться лише за їхньою згодою після надання вичерпної інформації про переваги, наслідки відмови та ускладнення, а дітям до 15 років і особам, визнаним недієздатними, здійснюються з дозволу їхніх батьків (законних представників)», – пояснила експертка.

Читайте також: Небезпечна хвороба: коли треба робити щеплення проти дифтерії

Чи можна відмовитися від вакцинації в Україні

Юристка зазначилф, що попри те, що законодавством встановлений необхідний порядок  проведення вакцинації, у громадян є право на відмову.

Для цього необхідно зробити декілька кроків:

Які наслідки можуть біти при відмові від проведення вакцинації

До таких наслідків належить:

Єрьоменко додала, що певні категорії роботодавців у сфері охорони здоров'я вимагають від своїх співробітників наявності щеплень.

Раніше у Міністерстві охорони здоров'я розповіли, які щеплення необхідно робити повторно дорослим та дітям.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!