UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відмова від щеплень - наслідок теорії змов — експерт

Тенденція спалахів кору виникає не тільки через недостатність освіти населення, але й через банальний психологічний захист.

Сполучені Штати Америки і багато інших європейських країн починають стикатися з наслідками програшу раціональних знань сучасним міфам та теоріям змов, стверджує філософ, фахівець з теорії пізнання Ольга Ушакова, зсилаючись на книгу Тома Ніколса "Смерть експертизи: як інтернет вбиває наукові знання".

За даними ВООЗ, "у багатьох країнах відбуваються значні спалахи кору, і у всіх регіонах світу спостерігається стійке зростання захворюваності. Судан, Таїланд і Україна. Жертвами захворювання стає безліч людей, в основному діти молодшого віку".

Наголошується, що така тенденція виникає не тільки через недостатність освіти населення, але й через банальний психологічний захист.

"У розвинених країнах у XX столітті широко поширилися антибіотики і взагалі медицина стала робити значні та швидкі успіхи - це різко скоротило смертність серед малюків і, відповідно, значно зменшила вплив природного відбору", - заявляє Ушакова.

За її словами, сучасне суспільство відкидає експертні знання, пов'язані з життям і здоров'ям.

Фахівець з теорії пізнання стверджує, що в цьому випадку діти стають заручниками неусвідомлюваної некомпетентності своїх батьків.

"Аналогічне відбувається вже не перший рік і з вакцинацією - рух проти щеплень, на жаль, знаходить все більшу підтримку в різних країнах", - зазначає вона.

За її словами, багато людей, що живуть у відносно благополучних країнах, просто забули, що існує безліч інфекцій набагато страшніших за грип, а теоретичних знань для того, щоб уявити собі наслідки відмови від щеплень, у багатьох просто немає - як часто немає і бажання заповнити свої пробіли в освіті знаннями, а не міфами.

"Чоловік з букетом хронічних захворювань чудово перенесе більшість щеплень, а ось ускладнення від важкої форми інфекції через відсутність щеплення, можуть виявитися дуже серйозними", - запевняє Ушакова.

Global burden of disease collaborative network

За даними ЮНІСЕФ, у 2018 році Україна стала світовим лідером за захворюваністю на кір. Окрім України найбільший приріст випадків захворювання спостерігався на Філіппінах і в Бразилії, прогрес у подоланні цього захворювання опинився під загрозою.

У Міністерстві охорони здоров'я розвінчали міфи про лікування кору та розповіли, що потрібно знати про вакцини від цієї хвороби.

За даними міжнародних експертів, російські "тролі" у соціальних мережах зіграли чималу роль у виникненні всесвітньої кризи в охороні здоров'я. Упродовж тривалого періоду вони поширювали медичну дезінформацію і посилювали сумніви серед громадськості про необхідність щеплень проти кору.

Докладніше про європейську кризу захворюваності на кір і її наслідки для України читайте у матеріалі Ольги Скрипник "Територія кору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".