UA / RU
Підтримати ZN.ua

Великий піст: як до нього правильно підготуватися

Цей піст є одним з найсуворіших.

7 березня у християн східного обряду розпочинається Великий піст, який триватиме до 23 квітня. Сенс посту полягає в духовному очищенні, покаянні та підготовці до Великодня. Під час посту необхідно відмовитися від їжі тваринного походження, уникати конфліктів та частіше ходити до храму.

Підготовка до Великого посту: що треба знати

Перед початком Великого посту слід попросити благословення у священника, сповідатися та причаститися. Варто пам’ятати, що піст – це не лише обмеження у їжі, але й духовне очищення. Тому в цей час не можна бажати іншим зла, необхідно уникати конфліктів, з’ясування стосунків. Під час Великого посту слід більше приділяти уваги смиренню та молитвам.

Важливим аспектом є також консультація з лікарем, оскільки деякі люди можуть мати медичні протипоказання щодо суворого посту. Слід зазначити, що маленькі діти та вагітні жінки не мають дотримуватися посту, бо це може бути небезпечно для їх здоров’я.

До Великого посту слід готуватися заздалегідь, оскільки різка відмова від звичної їжі може зашкодити організму. Тому слід поступово виключати з раціону деякі види продуктів.

Наприклад, спочатку можна мінімізувати вживання м’яса та солодощів, а потім відмовитися від смажених страв.

Необхідно детально продумати пісне меню, щоб організм отримував достатню кількість білків, жирів, вуглеводів та інших нутрієнтів. Добова норма білку для середньостатистичної людини складає 1 г на 1 кг маси тіла. Найбільше протеїну міститься у таких рослинних продуктах, як гриби, спіруліна, горіх, шпинат, бобові, деякі види капусти.

Читайте також: Стрітення Господнє: традиції святкування

Великий піст: які продукти можна їсти

У піст дозволяється вживання фруктів, овочів, бобових, круп, злаків, насіння, горіхів, морської капусти.

Також можна їсти вироби з борошна, у складі яких немає масла, молока та яєць. Не забороняється вживання консервованих або маринованих овочів, кетчупу, аджики, соєвого соусу, пісного майонезу.

Під час Великого посту можна їсти деякі нежирні солодощі (мармелад, сухофрукти, галетне печиво) та мед.

Можна додавати рослинну олію у несуворі дні посту, а у Вербну неділю та Благовіщення Пресвятої Богородиці дозволяється їсти рибу та морепродукти.

Що не можна їсти під час Великого посту

Під час Великого посту рекомендується вживати їжу невеликими порціями. Священники радять не переїдати рослинної їжі. Краще з’їсти невеликий шматочок м’яса, якщо дуже хочеться, ніж з’їсти багато грибів чи горіхів.

Що не можна робити у Великий піст

7 березня, у Чистий понеділок, заборонено їсти цілий день. Наші пращури вважали, що не встигли доїсти до кінця Масляної, слід віддати тваринам.

З 8 по 11 березня (з вівторка по п’ятницю) не можна вживати оброблені продукти – дозволяється їсти лише сиру їжу.

Християни під час посту мають утриматися від відвідування розважальних закладів, перегляду веселих фільмів та телепередач. В цей час не можна влаштовувати весілля та гучні свята.

У Великий піст не можна сваритися, лихословити, конфліктувати.