UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені склали "план з виживання" науки в Україні

Проректори провідних вузів країни з наукової роботи поставили перед владою низку першочергових задач, вирішення яких дозволить українській науці розвиватися.

Група проректорів з наукової роботи з Києва, Донецька, Харкова, Одеси, Дніпродзержинська і Сум сформулювала низку проблемних питань в університетах, які необхідно вирішити в першу чергу для подальшого розвитку науки в Україні.

"Проблеми незатребуваності вітчизняної науки, її відокремленість від розвитку економіки, а також реальне зменшення бюджетного фінансування науки в університетах істотно стримують здійснення програми президента України з проведення економічних реформ", - розповів в інтерв'ю ZN.UA проректор з наукової роботи Національного технічного університету "КПІ", академік НАН України Михайло Ільченко.

Першочерговий план щодо вирішення нагальних проблем університетської науки складається з 12 пунктів.

По-перше, безумовно повинен виконуватися Закон про фінансування науки в Україні (1,7% від ВВП), хоча на сьогоднішній день цього теж недостатньо. Збільшене фінансування потрібно направляти насамперед на відновлення наукового потенціалу вишів, здійснення інноваційних проектів і залучення до їх реалізації більшої кількості молодих вчених і фахівців.

По-друге, провідні наукові школи університетів слід забезпечити стабільним базовим фінансуванням, а тарифну сітку уніфікувати для всіх категорій вчених, що працюють в інститутах НАН України і університетах IV рівня акредитації.

По-третє, необхідні заходи з оснащення вищих навчальних закладів сучасним науково-дослідницьким обладнанням, а також створення міжуніверситетських центрів колективного користування унікальним науково-дослідницьким обладнанням (з виділенням фінансування на їх утримання) і наукомістким програмним забезпеченням з можливістю дистанційного доступу та обробки даних.

Також проректори зазначають важливість комерціалізації науки, яка повинна наповнювати бюджет університету. Для цього слід законодавчо надати право всім вишам бути засновником (співзасновником) інших юридичних осіб, зокрема, стартапів, малих комерційних підприємств, дослідницьких виробництв і т.д.

На рівні міністерства потрібно забезпечити доступ до електронних ресурсів комерційних наукометричних баз Scopus, Web of Science і наукової періодики провідних світових видавництв Elsevier, Springer та ін.

Для посилення інтеграції університетів України в міжнародне наукове співтовариство, ширшої участі в міжнародних проектах, отримання конкурентоспроможних наукових результатів світового рівня розширити перелік міждержавних програм спільних досліджень, забезпечити підтримку участі університетів у європейських грантових програмах.

Також проректори просять нормативно закріпити можливість подвійного консультування і керівництва кандидатськими і докторськими дисертаціями, де одним з керівників (консультантів) буде виступати представником закордонного вузу або наукової установи.

Для заохочення обдарованої молоді і молодих вчених до наукової та науково – педагогічної діяльності в Україні створити механізм соціальної підтримки молодих учених і науково-педагогічних працівників - насамперед через забезпечення їх житлом (можливо, службовим) та/або надання молодим вченим додаткових довгострокових пільгових кредитів на його будівництво.

Крім того, необхідно надати право університетам розпоряджатися коштами, які вони заробляють виконанням науково-технічних та інших господарських робіт, безпосередньо через банківські рахунки, звільнивши їх від лімітування розподілу за статтями.

Повний текст інтерв'ю Володимира Янкового з Михайлом Ільченко "Наука в університетах" читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn

Читайте також:

Україна остаточно втратить статус наукової держави через 5-10 років

Уряд позбавив Кримську обсерваторію статусу і половини фінансування

Азаров похвалився майбутнім української науки

Українські вчені заявили про "наукоцид" від Табачника