UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливо знати: кому можуть призначити пенсію за віком на пільгових умовах

Роз'яснення дали у ПФУ.

Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та інші соціальні виплати. Деяким пенсіонерам можуть призначити пенсію за віком на пільгових умовах. У Головному управлінні Пенсійного фонду Україні у Донецькій області розповіли, кому та за яких умов призначаються такі пенсії.

Хто має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах

У ПФУ пояснили, що умови та норми, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулюються частиною 2 статті 114 та Прикінцевими положеннями закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Читайте також: Розмір пенсії: чи може він змінитися, якщо пенсіонер стане підприємцем

Так, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, після досягнення 50 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:

У ПФУ додали, що з 2015 року вік жінок підвищується поступово з 45 до 50 років залежно від дати народження.

За відсутності необхідного страхового стажу у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності страхового стажу роботи:

Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком № 1, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше п'яти років, для жінок не менше тьох років і дев'яти місяців), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):

У відомстві зазначили, що також право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва за списком № 2, після досягнення 55 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:

З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 50 до 55 років залежно від дати народження.

Читайте також: Призначення пенсії: у яких випадках можуть зарахувати стаж через суд

Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком № 2, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 6 років і 3 місяці, для жінок не менше 5 років), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 30 років, для жінок не менше 25 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):

З переліком професій за Списком № 1 та № 2 можна ознайомитися за посиланням.

Як пенсіонеру підтвердити право на пільгову пенсію за віком

У ПФУ зауважили, що однією з необхідних умов призначення пенсій за віком на пільгових умовах є проведення атестації робочих місць за умовами праці.

«Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою КМУ від 01.08.1992 № 442, яка набрала чинності 21.08.1992. Атестація має проводитися не рідше одного разу на п’ять років. У разі порушення терміну проведення чергової атестації періоди роботи працівників, що перевищують 5-річний період, не зараховуються до пільгового стажу», – йдеться у повідомленні.

Також у ПФУ наголосили, що спеціальний стаж, отриманий до 21.08.1992, не потрібно підтверджувати документами про атестацію робочого місця.

Читайте також: Пенсія за вислугу років: умови її призначення для військових

Так, для призначення даного виду пенсії, окрім документів, що підтверджують особу та набутий страховий стаж, особа має надати документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці. У разі коли підприємства розміщуються на тимчасово окупованих територіях або в районах проведення бойових дій, право на призначення пенсії на пільгових умовах може підтверджуватися за даними про спеціальний стаж, наявними в реєстрі застрахованих осіб.

У випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Якщо підприємство ліквідовано, періоди пільгової роботи підтверджуються відповідними комісіями, що створені при головних управліннях ПФУ.

У довідці мають бути вказані:

Раніше ми писали, як дізнатися, чи сплачує роботодавець страхові внески за працівника.