Зараз в Україні стрімко зростає кількість людей з інвалідністю, як серед військових, так і серед цивільних. Встановлення інвалідності відбувається за певними критеріями.
Для отримання цього статусу, хворим, які досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві й професійного захворювання, а також особам з інвалідністю за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я потрібно пройти медико-соціальну експертизу, пише «На пенсії».
Для цього треба надати у МСЕК певні документи:
- документи, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності;
- паспорт або ID-картку з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
- військовий квиток (копію) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);
- направлення на МСЕК (форма №088/о);
- медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної карти форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого форма 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторну картку хворого;
- інші додаткові документи в разі необхідності підтвердження тієї чи іншої причини інвалідності.
Також варто пам’ятати, що на період дії воєнного стану на території України процедура проведення медико-соціальної експертизи спрощена.
Зокрема, на період дії воєнного стану медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) здійснює свої функції з забезпеченням принципу екстериторіальності. Тобто експертиза проводиться за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування громадян, які звертаються для встановлення групи інвалідності.
Чоловіки з інвалідністю І, II та III груп не призиваються під час мобілізації та мають право виїжджати за кордон під час воєнного стану. Проте, в деяких випадках їм можуть відмовити у виїзді за кордон.