UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вакцину від COVID-19 закуповуватиме компанія, пов'язана з ексміністеркою Богатирьовою – ГО "Пацієнти України"

У громадській організації кажуть, що міністр Степанов вчергове втрутився у роботу "Медичних закупівель України".

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов доручив закупку іноземної вакцини від коронавірусу компанії “Лекхім”, власником якої є соратник ексочільниці МОЗ Раїси Богатирьової, повідомила у Facebook громадська організація "Пацієнти України". При цьому вказано, що Степанов самостійно призначив відповідну компанію.

“Максим Степанов фактично самостійно призначив компанію, в якої буде закуплена вакцина від COVID-19. Міністр МОЗ вирішив не змінювати свої звички у новому році й знову втрутитись у роботу ДП “Медичні закупівлі України”, - зазначили в громадській організації.

Вказано, що МЗУ направило Міністерству охорони здоров’я документи для укладання угод із кількома компаніями. Однак Степанов наполіг на тому, аби угоду підписали лише з “Лекхім”.

“Вакцина від коронавірусу іноземного виробництва, проте продає її виключно єдина українська фірма - «Лекхім». Інші виробники не можуть вийти на український ринок, адже це блокує особисто міністр Степанов”, - додали в організації.

При цьому раніше голова МЗУ Арсен Жумаділов заявляв про те, що у таких умовах “Медичні закупівлі України” не має можливості самостійно обирати постачальника вакцини, а також заощадити кошти платників податків.

В ГО “Пацієнти України” вважають, що вибір Степанова щодо компанії-постачальника не є випадковим. У компанії “Лекхім” склалася скандальна репутація ще за часів Раїси Богатирьової. Так, власником заводу АТ "Лекхім", як і ще одного ПрАТ "Технолог", є Валерій Печаєв — соратник колишньої міністерки. У період, коли Богатирьова обіймала посаду очільниці МОЗ, обидва вказані заводи перемагали у мільйонних тендерах. Про це раніше заявляв колишній народний депутат Павло Петренко, який був членом тимчасової слідчої комісії з питань розслідування діяльності МОЗ.

Зокрема, у 2012 році Міністерство охорони здоров’я для лікування муковісцидозу закупило препарат "Креазим” виробництва ПрАТ "Технолог". Однак препарат не лише не лікував муковісцидоз, дітям від нього ставало гірше. Після великої кількості скарг від пацієнтів у 2013 році МОЗ вилучило показання "муковісцидоз" з інструкції "Креазиму" через недоведеність його ефективності.

“Втручання Степанова у процес закупівлі вакцини та дозвіл укладати лише один договір свідчить про перетворення МОЗу на “міністерство закупівель”, яким воно було за часів Януковича-Азарова”, - зазначили в ГО “Пацієнти України”.

Читайте також: Зеленський доручив перевірити інформацію про ввезення контрабандою вакцини від коронавірусу

Раніше в державному підприємстві "Медичні закупівлі України"  повідомили про затягування зі сторони Міністерства охорони здоров’я розгляду пропозицій від різних виробників щодо купівлі антикоронавірусної вакцини. В ДП зазначили, що одна з компаній може відмовитися від подальших перемовин, якщо рішення не буде ухвалене найближчим часом.

Крім того, в МЗУ заявили про те, що Україна в минулому році не змогла законтрактувати вакцини від коронавірусу провідних виробників через те, що Міністерство охорони здоров'я акумулювало всі переговори про закупівлю вакцин. 

Нагадаємо, Україна отримає вакцину виробництва китайської компанії Sinovac Biotech, про підписання договору з якою стало відомо 30 грудня. Йдеться про 1 913 316 доз, поставки почнуться протягом 30 днів після реєстрації вакцини - препарат знаходиться на третій стадії клінічних випробувань.

Ще 1,2 млн доз Україна отримає в рамках європейської ініціативи COVAX, поставки почнуться в березні.