UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні змогли вирішити проблему з неефективністю розслідування воєнних злочинів — прокурор

За словами Гюндуза Мамедова, хаотичність і некоординованість розслідування військових злочинів часто гальмувала цей процес.

Для того, щоб ефективно розслідувати воєннні злочини та злочини проти людяності на національному рівні, необхідне розуміння, що це взагалі таке - боротьба з окупантом правовими методами, щоб докази порушень міжнародного гуманітарного права мали судову перспективу, пише у своїй статті для ZN.UA заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов. За його словами, до недавнього часу такі розслідування велися в Україні хаотично, що значно гальмувало процес.

Як зазначив прокурор питання про розслідування воєнних злочинів у анексованому Криму не піднімалося до серпня 2016 року. При цьому прокуратура АР Крим була не те що на задвірках – роботу в ній сприймали як заслання. Однак на даний момент в Україні вже сформувалося розуміння про те, як в умовах відсутності фізичного доступу до окупованих територій проводити розслідування, та збирати докази. Більш того, у відповідних справах уже є вироки.

Про це також свідчить і створення у структурі Офісу генпрокурора спеціалізованого Департаменту, який забезпечує нагляд у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту. Департамент створили саме для того, щоб об'єднати та координувати зусилля правоохоронних органів у розслідуванні воєнних злочинів.

Більш того, аналогічні підрозділи вже запущені і в прокуратурах Донецької та Луганської областей, зазначив Мамедов. Ключовим завданням підрозділів є систематична фіксація і збір доказів, координація правоохоронців. Тепер більше тисячі томів справ, тисячі свідків, понад 12 тисяч кримінальних проваджень є базою для судових процесів в українських судах.

За словами прокурора, подібні розслідування велися і до цього, але без певної системності. Адже хаотичність, некоординованість іноді гальмували процес розслідування воєнних злочинів.

"Наприклад, неоднозначна практика при визначенні кваліфікації таких злочинів, як вбивства, викрадення та катування, вчинені в умовах збройного конфлікту в один і той же період, в одному і тому ж місці в Донбасі, жертвами яких стали тисячі людей. Частина цих злочинів кваліфікується як військові, а частина - як загальнокримінальної", - пояснив прокурор.

Проте, за словами Мамедова такого більше не буде. Спецдепартамент і регіональні підрозділи завершують аудит всіх кримінальних проваджень на предмет проблемних питань і неоднозначних трактувань. Прокурор також додав, що мова йде про воєнні злочини і злочини проти людяності, скоєні обома сторонами.

"Питання дуже сенситивне для суспільства. Але самі відповімо собі: чи виправдане, наприклад, переслідування "Торнадо" чи повинна бути відповідальність за некомпетентні рішення, наслідком яких може бути визнана масова загибель людей?", - пише прокурор.

Детальніше про те, чому Україна має йти власним шляхом у вирішенні проблеми притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні воєнних злочинів та злочинів проти людяності читайте у статті Гюндуза Мамедова "Невідворотність покарання" для ZN.UA.