Системної державної психосоціальної реабілітації і адаптації ветеранів в Україні наразі немає. Те, що є, - фрагментарне й переплутане з лікувальною справою. Тимчасова втрата непрацездатності, санаторії профспілок, які нібито надають психологічну реабілітацію за кошт місцевих бюджетів, куди переспрямовані гроші, - все це дуже ілюзорно й неефективно.
Про це в інтерв'ю для DT.UA сказав головний військовий прокурор України Анатолій Матіос. За його словами, так склалося, що жоден військовий не визнає наявності в себе ознак ПТСР (посттравматичний стресовий розлад - ред.).
"Але, хоч би як це комусь хотілося приховати, завдяки динамічності нинішнього життя, потужності інформаційного потоку і розуміння, де правда, а де брехня; на тлі стагнації війни, коли щодня сидиш мішенню в окопі, бачиш втрати, і картинка не змінюється, - окремі ознаки ПТСР має кожен другий", - зазначив він.
За словами прокурора, зараз на 250 тисяч військових припадає всього 632 психолога. Частина їх сидить у Генштабі, частина - за мобільним принципом десь кудись приїжджає, інспектує, короткочасно моніторить підрозділи. Є також волонтерські організації, які, як той голуб, що б'ється об скло, нічого не можуть зрушити, не можуть усе охопити.
"У Мінсоцполітики до цієї весни не був прописаний порядок освоєння грошей для реабілітації військових. Торік близько 40 млн гривень вони списали на… ортопедичні устілки. Оскільки кошти не були освоєні, на цей рік дали вдвічі менше, - повідомив Матіос. - Профспілкам і санаторіям вигідно освоювати держкошти. Вони дописали в наданні послуг психореабілітаційні заходи і все. А що то за заходи - нікому не зрозуміло. Немає єдиного державного центру прийняття рішень".
За словами співрозмовника, МОЗ узагалі цим питанням не переймається. Армії ж вистачає всього іншого (від призову і до втрат).
"Я хочу вже й зараз дати армії інструмент, який би убезпечував і локалізував не наслідки, а причини ПТСР, - заявив головний військовий прокурор. - Інститут Ірини Пінчук спільно з нами розробив тести зі стандартним переліком ознак можливого початку ПТСР. Але ці знання треба донести конкретним офіцерам. Тож зараз ми зробили в Краматорську тижневі курси для 100 офіцерів з отриманням сертифіката про набуття знань з питань ПТСР, затвердженого МОЗ. Якщо те, що ми зробили в Краматорську, зробити по всій Україні, армія отримає десь до 1000 підготовлених з питань раннього виявлення ознак ПТСР офіцерів".
Докладніше про необхідність психосоціальної реабілітації та адаптації ветеранів читайте в матеріалі Алли Котляр "Анатолій Матіос: "Щоб не було небойових втрат, потрібна превенція"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".