UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні нема кому прораховувати екологічні наслідки великих аварій - експерт

Пожежа під Васильковом показала, що в Україні відсутні структури, які можуть передбачити екологічні наслідки серйозної НП.

При екологічних катастрофах населення України позбавлене права на надійну прогностичну інформацію про подальший розвиток ситуації, пише у своєму блозі на ZN.UA Марк Железняк, професор Інституту радіоекології Університету Фукусіма (Японія).

"Як, коли і куди піде "дим Василькова", які будуть рівні забруднень повітря в різних районах міста та області. Що робити з тим, якщо "вибухне по-спражньому" на хімічному виробництві за технічної недбалості або через теракт, службі порятунку сьогодні немає звідки отримати детальний прогноз розвитку ситуації, який дозволив би ефективно захистити, евакуювати населення в зоні прогнозованого забруднення при оптимальній витраті ресурсів?" – задається питанням автор.

На його думку, відповідь полягає в тому, що треба організувати в Україні державну систему вирішення таких питань, як це зроблено в "правильній країні".

"В "правильній країні" є:

1) Державне агентство, яке відповідає за аналіз і збір інформації регулярних вимірювань і вимірювань, що проводяться в екстремальних ситуаціях, тобто за обробку даних моніторингу.

2) У керівництві цього агентства не стільки політики, скільки професіонали в області аналізу і прогнозу стану навколишнього середовища з відповідною освітою і досвідом.

3) У підпорядкуванні агентства поряд з центром прогнозування гідрометеорологічної обстановки є підрозділ, який оперативно прогнозує стан забруднення навколишнього середовища на основі сучасних моделей і комп'ютерного програмного забезпечення.

4) Інформація відкрита для населення, та спеціалізовані прогнози оперативно передаються усім зацікавленим органам і організаціям будь-якого виду власності.

5) Для науково-технічного супроводу Прогностичного центру за договорами з агентством в країні постійно працюють наукові колективи сучасного світового рівня, розвиваючі прогностичні моделі, адаптуючи їх до регіональних умов", - зазначає автор.

Читайте також: СБУ відкрила справу за статтею "екоцид" у зв'язку з пожежею під Васильковом

Марк Железняк пише, що в системах державного управління США, Франції, Японії та інших країнах відладжено працюють всі елементи такої структури, що діє для спеціалізованого обслуговування відомств і організацій, а також для інформування населення.

Пожежа на нафтобазі приватної "БРСМ-Нафта" почалася увечері в понеділок, 8 червня. 12 червня ДСНС повідомила про ліквідацію пожежі під Васильковом, проте 13 червня пожежа відновилася. На гасіння пожежі з держбюджету виділили 50 млн грн.