В Україні спостерігається чіткий вектор консолідації містами і селищами сіл. 42% створених об'єднаних територіальних громад є міськими (14%) і селищними (28%), тоді як до реформи їх частка становила лише 11%.
Новосформовані міські і селищні ОТГ консолідували більшість населення і населених пунктів. Окремі з них об'єднали по 40 і більше сіл.
Про це йдеться у статті для DT.UA Ольги Попової, доктора економічних наук, головного наукового співробітника ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України".
"Наприклад, кількість населення в Лиманській міській ОТГ (створена на основі міста-району) Донецької області - 44,7 тис., до неї увійшло 13 рад і 40 населених пунктів. У Дунаєвецькій міській ОТГ Хмельницької області - майже 40 тис. населення, об'єднано 26 рад і 51 населений пункт. До складу Шишацької селищної ОТГ Полтавської області увійшло 63 населені пункти (24 села невеликі - до 50 жителів) з населенням 15,3 тис. осіб", - йдеться у статті.
Попова наголошує, що стимули для консолідації містами і селищами сільських громад містяться уст. 10 Закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад" і постанові Кабінету міністрів України від 16 березня 2016 р. №200 "Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад".
"Вони унормовують, що обсягфінансової підтримки розподіляється між бюджетами об'єднаних територіальних громад пропорційно площі та кількості сільського населення. Очільники реформи заявляють, що підтримуватимуть максимально ті громади, які максимально об'єднали кількість громадян, максимальні площі і, найголовніше, залучили до своїх територій максимальну кількість сільського населення", - наголошує автор.
Нагадаємо, реформа децентралізації, покликана поліпшити життя жителів найбідніших регіонів, майже не позначилася на благополуччі українських сіл. Про це йдеться у статті Юлії Самаєвої для DT.UA.
Детальніше про реформу громад читайте у статті Ольги Попової "Реформування громад: "добровільність" без альтернативи" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".