Уповноважена з прав людини в Москві Тетяна Потяєва заявила про те, що нібито двоє з трьох поранених військовополонених моряків, яких ФСБ захопила в Керченській протоці, одужали і закінчують реабілітацію. Ще один поранений українець нібито практично видужав.
"Двоє моряків - Андрій Артеменко і Андрій Ейдер, зараз закінчують реабілітаційний процес, можуть бути виписані і відправлені в "Лефортово", - розповіла Потяєва агентству "Інтерфакс".
Вона додала, що відвідала поранених військовополонених українців в СІЗО "Матроська тиша" і дізналася про стан їхнього здоров'я.
"У Артеменка, який був поранений в руку, - повне відновлення, він отримує останні процедури по реабілітації. В принципі, він здоровий, його нічого не турбує, у нього нічого не болить", - розповіла Потяєва.
За її словами, Андрій Ейдер, який отримав поранення обох ніг зараз відчуває себе добре.
"З нього зняті всі шини, прибрані милиці, він ходить самостійно, робить зарядку. Рани затяглися, вся рухова активність відновлена. Жодних скарг на здоров'я немає", - пояснила Потяева.
Зазначимо, що під час нападу РФ на українські кораблі в Керченській протоці Андрій Артеменко під час атаки отримав поранення руки. У моряка також пошкоджені білки очей. В свою чергу Андрій Эйдер після поранення обох ніг пересувався з тростиною, а виходити на вулицю йому допомагали співкамерники. З моменту нападу пройшло два місяці.
Також Потяєва заявила про те, що поранений в руку Василь Сорока практично видужав і продовжує лікування. За її словами, рана моряка нібито затягнулася, гіпс з неї зняли, проте рука залишається припухлою.
"Йому купили еспандер, він займається і отримує все необхідне під контролем лікаря. Йому роблять ванночки і перев'язки. Десь на 80% він одужав, ще 20% повинна бути реабілітація з ЛФК", - розповіла Потяєва.
Разом з тим адвокат Василя Сороки після відвідування українця заявив, що його поранена рука не відновлюється. Вона болить і набряк не спав. Крім того, у пошкодженій руці залишилися осколки. За словами адвоката, лікарі ставляться до стану українського моряка безвідповідально. Захисник пояснив, що незважаючи на неодноразові звернення, медики досі не дали рекомендацій щодо реабілітації та відновлення пораненої руки. При цьому медичну документацію також не надають.
Раніше Лефортовський суд Москви продовжив арешт до квітня всім українським військовополоненим морякам, яких захопили в Керченській протоці.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяця заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб". Згодом українських моряків вивезли до Москви.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".