Операцією проти українських кораблів в Керченській протоці безпосередньо керував керівник департаменту берегової охорони Прикордонної служби ФСБ Росії віце-адмірал Мєдвєдєв Геннадій Миколайович. Зокрема його прізвище згадується У опублікованому Генеральним штабом ЗС України радіоперехоплені переговорів російських військових.
"Надо их е***ть б***ь н***й, надо их зае****ь б***ь н***ь. Медведев там уже в такой панике орёт. Такое ощущение, что там президент н***й контролирует всю эту х***ю", - йшлось в радліоперехопленні.
Як зазначає "Мілітарний портал", Геннадій Мєдвєдєв після окупації Криму був призначений начальником прикордонного управління ФСБ Росії у Криму. Саме він віддавав наказ тарану та штурму українських кораблів, що йшли до Азовського моря та керував процесом здійснення агресії.
Що до інших відповідальних осіб, то командування патрульним сторожовим кораблем "Изумруд" здійснював капітан 3-го рангу Андрєй Шипіцин. Саме він під час здійснення навалу іншого корабля ПСКР "Дон" на український рейдовий тральщик "Яни Капу" не впорався з керуванням та здійснив зіткнення з іншим російським кораблем.
Також в одному з членів екіпажів корабля "Изумруд" впізнали зрадника з колишніх військовослужбовців Морської охорони ДПСУ Дмитри Трибушина з Джанкоя. У 2013 він служив на прикордонному катері і в 2014 разом з кораблями Морської охорони перейшов до Одеси, проте згодом повернувся до окупованого Криму.
Командиром протидиверсійного катеру П-424 "Кинель" Чорноморського флоту ВМФ Росії був старший мічман Косинський Олександр Вікторович.
Прикордонним сторожовим кораблем "Дон" командував Алєксєй Шатохін.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Детальніше про підтримку України Заходом у протистоянні російської агресії читайте в статті Володимира Кравченка "Різноголосся євроатлантичного хору" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".