Крим з 4-денним візитом відвідала неофіційна турецька делегація на чолі з професором Зафером Ускюлем. Метою делегації було вивчити ситуацію з правами людини на півострові, повідомляє турецьке видання TRT. В рамках візиту делегація зустрілася з представниками Меджлісу кримськотатарського народу, ЗМІ, духовними особами, членами неурядових організацій і просто з громадянами.
Глава делегації зазначив, що представники окупаційної влади намагалися перешкоджати діяльності делегації.
Серед проблем, з якими зіткнулися мешканці окупованого Криму – проблеми з житлом і громадянством, проблеми з визнанням кримськотатарської мови, тиск на Меджліс і кримськотатарські фонди, заборона деяких ЗМІ та обмеження свободи слова, незаконні обшуки, неналежні розслідування про зниклих безвісти та викрадених громадян, зазначається у підсумковій доповіді турецької делегації.
Питання житла і громадянства залишаються пріоритетними для кримських татар, які стурбовані можливим відібранням у них квартир і будинків, так як багато громадян навіть не мають свідоцтва на право володіння нерухомістю.
Делегація зазначила, що особи, які не стали громадянами Росії, позбавлені можливості отримання освіти та медичних послуг.
Незважаючи на те, що татарський мову після анексії півострова визнали офіційною мовою поряд з російською та українською мовами, насправді кримськотатарських написів немає ніде, окрім будівлі парламенту Сімферополя, повідомив Ускюль. Також не можна подавати заяви на кримськотатарською мовою. Окупаційні чиновники пояснюють це тим, що всі жителі республіки знають російську мову.
Тільки в 15 школах ведеться навчання кримськотатарською мовою, а для того, щоб задовольнити потреби всіх бажаючих навчатися кримськотатарською мовою, необхідно ще 200 шкіл.
Професор Ускюль також повідомив, що закриття Меджлісу кримськотатарського народу, який грав важливу роль у вирішенні проблем кримських татар, породило серйозні проблеми. Майно меджлісу конфісковано.
Також закритий Фонд "Крим", заснованим кримськими татарами, на його майно також накладено арешт. Ускюль підкреслив, що конфіскація майна благодійної організації суперечить міжнародному праву.
Делегація заявила, що кримськотатарські ЗМІ перебувають під тиском. Крім закриття каналу ATR делегація зазначила, що обмеження і заборони торкнулися і газет. Таким чином, створюються штучні перешкоди перед публікацією опозиційних видань, уклали в делегації.
Делегація також висловила стурбованість обшуками будинків, медресе і мечетей, в тому числі в пошуках заборонених книг.
За даними професора Ускюля, розслідуванням про зниклих безвісти та викрадених татар не надається належного значення. Повноважні інстанції відповідають на питання про цих розслідування слизько, кажучи, що вони ведуться.
Також великі проблеми виявлені і у веденні судових справ. Зокрема, не ясно, закони якої країни повинні застосовуватися при розгляді злочинів, які сталися до анексії.
У зв'язку з тим, що у окупаційної влади немає чіткого плану щодо вирішення описаних проблем, делегація рекомендує дозволити міжнародним організаціям з прав людини ознайомитися з ситуацією в Криму.
Повідомляється, що президент Туреччини Ердоган передав доповідь турецької делегації президенту РФ при особистій зустрічі в Баку.