Чи застосує НАТО статтю 5 про спільну оборону союзників, якщо Росія завдасть ядерний удар по Україні і від цього постраждають країни-союзниці? Таке запитання поставили під час обговорень на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Учасників дискусії на тему перспектив ядерного простистояння у світі попросили уявити, що радіація у випадку такого удару поширилася також і на країни НАТО. Чи буде альянс вважати це російською агресією проти себе?
Виконавчий директор Європейської оборонної агенції Їржі Шедіви вважає, що все буде залежати від контексту, в якому такий російський удар відбудеться.
«Стаття 5 - це досить обумовлений тип заяви. Тому все буде залежати від дуже багатьох факторів. Зрештою, будь-яка дія буде вимагати консенсусу», - зауважив він.
Генеральний директор Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) з питань досліджень у сфері оборони і безпеки Карін фон Гіппель нагадала, що поширення ядерних матеріалів на країни НАТО відбулося і під час катастрофи на Чорнобильській АЕС.
У свою чергу, міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс зауважив, що стаття 5 - це політичне рішення. І це означає, що союзники повинні домовитися про свої дії, виходячи з контексту.
«Але це саме той випадок, який стосується стратегічної невизначеності. Тому я б сказав би, що може НАТО й застосує її, а може й ні», - пояснив Ландсбергіс.
Під час обговорення присутніх в залі попросили дати відповідь на запитання: «Чи застосує Росія ядерну зброю у війні проти України впродовж наступних 5 років?». 67% присутніх проголосували за відповідь «ні».