UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Азовському морі зафіксували провокації з боку Берегової охорони ФСБ РФ — штаб ООС

Зазначено, що такі "незвичні" провокації вже відбувалися на лінії розмежування в Донбасі.

Морська охорона зі складу Об'єднаних сил у Маріупольському районі Азовського моря вже дві доби фіксує незвичну активність Берегової охорони ФСБ РФ, повідомив пресцентр штабу ООС у Facebook. Російські кораблі після 21:00 освітлюють українську морську охорону зеленим світлом.

"З напрямку, де розпізнаний один з кораблів Берегової охорони ФСБ РФ, що тримається на певній відстані, з настанням темряви, відбувається освітлення катерів Морської охорони Держприкордонслужби України променем зеленого кольору. Так звані сеанси освітлення тривають по декілька хвилин. Шкоди здоров'ю екіпажів та виходу з ладу технічних засобів після впливу променя не зафіксовано", - йдеться у повідомленні.

Однак у штабі пояснили, що подібні явища фіксували на лінії розмежування в Донбасі. Тому наразі вжито відповідних заходів щодо захисту життя та здоров'я персоналу.

"За даним фактом повідомлено територіальні підрозділи військової прокуратури, Національної поліції та СБУ", - додали у пресцентрі.

Нагадаємо, 25 липня СБУ разом з військовою прокуратурою затримали російський танкер NEYMA. 24 липня до порту Ізмаїл під прапором РФ зайшов танкер NIKA SPIRIT. За даними міжнародної інформаційної системи EQUASIS він був ідентифікований як уже відомий танкер NEYMA, який російські окупанти використовували для перекриття Керченської протоки і блокування проходу українській корабельній групі через неї в листопаді 2018 року. Проти судна і компанії, якій він належить, Україна запровадила санкції.

Екіпаж затриманого судна відпустили, адже, за даними СБУ, його члени не брали участі у блокуванні українських кораблів у Керченській протоці в листопаді 2018 року.

25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з країнами "Великої сімки".

25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти". Росія відзвітувала трибуналу про виконання вимоги, однак українців досі утримують у СІЗО "Лефортове" (Москва), РФ продовжує маніпулювати власним розумінням рішення.

17 липня Лефортовський суд Москви продовжив термін утримання під вартою усім 24 морякам ще на три місяці.

Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".