В анексованому Росією українському Криму не залишилося жодної школи, в якій викладання усіх предметів проводилося б українською мовою, повідомляє "Кримська правозахисна група" з посиланням на дані власного моніторингу.
"Реальна ситуація із навчанням рідною мовою в Криму значно гірша, ніж заявлена підконтрольним РФ" Міністерством освіти Республіки Крим ", - зазначають правозахисники.
Так, за офіційними даними, в 2018-2019 навчальному році в окупованому Криму навчаються 200 700 школярів, з яких кримськотатарською мовою 6 100 (3,1%), українською - 249 (0,2%).
На анексованому півострові працює 15 шкіл із кримськотатарською мовою навчання та 1 школа - з українською мовою, стверджують окупанти. До того ж, у 27 школах нібито є 126 класів із кримськотатарською мовою навчання, у п'яти - вісім класів з українською.
"Кримська правозахисна група" у 2018-2019 навчальному році провела власний моніторинг ситуації із навчанням рідною мовою в Криму. Під час проведення моніторингу було відвідано 24 школи, в яких проводилися опитування керівництва, викладачів і батьків учнів ", - йдеться в повідомленні.
Правозахисники відвідали три школи з кримськотатарською мовою навчання і школу з українською мовою навчання, 18 шкіл із класами навчання кримськотатарською мовою та дві школи - із класами навчання українською мовою. У процесі моніторингу цих навчальних закладів з'ясувалося, що інформація "міністерства" щодо мови навчання в них не відповідає дійсності.
У школі №3 в Судаку, "Зуйській середній школі № 2" і "Школі № 42 ім. Ешрефа Шем'ї-заде у Сімферополі" предмети викладають частково кримськотатарською і частково російською мовою. У школі №2 кримськотатарська мова як окремий предмет викладається лише до 9 класу, а табличка із назвою на вході в школу - лише російською мовою.
Із 18 шкіл, в яких за офіційною версією РФ є класи з кримськотатарською мовою навчання, у десяти таблички на вході в школу лише російською мовою.
У школі №20 в Феодосії, яку заявлено як школа з українською мовою навчання, викладання проводиться російською, а українська мова залишилася лише як окремий предмет в деяких класах. Із двох шкіл з "класами з українською мовою навчання", насправді такі класи знайшлися лише в "Сімферопольській академічній гімназії".
У "гімназії № 11 ім. К.А. Треньова" у Сімферополі українська мова викладається лише як факультатив, а вивчення всіх предметів проводиться російською мовою. Табличка на вході до навчального закладу - лише російською мовою.
При цьому за 2017-2018 навчальний рік кількість учнів, які навчаються кримськотатарською мовою, збільшилася з 5600 до 6100 учнів, які навчаються українською мовою - зменшилася з 318 до 249. А кількість шкіл і класів із навчанням рідною мовою скоротилася, наголошують правозахисники.
Однак до офіційної статистики "Міносвіти Республіки Крим" скорочення кількості шкіл та класів із навчанням рідною мовою не потрапило.
"У Криму не залишилося жодної школи, в якій викладання всіх предметів проводиться українською мовою. Класів з українською мовою навчання також значно менше, ніж заявлено окупаційною владою. Школи, які офіційно заявлені як школи з кримськотатарською мовою навчання, фактично такими не є, а викладають у них як кримськотатарською, так і російською мовами ", - резюмують правозахисники за підсумками моніторингу.
Нагадаємо, 22 грудня 2018 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим і місті Севастополь, Україна". У ній, зокрема, міститься заклик до країни-окупанта забезпечити дотримання прав людини на анексованому українському півострові. Зокрема, права на освіту рідною мовою.
Нова резолюція про порушення РФ прав людини в анексованому Криму стала третьою ініційованої Україною і прийнятою Генасамблеєю ООН за останні два роки.
При цьому Росія не виконала жодної вимоги попередніх резолюцій, ситуація лише погіршилася. У зв'язку з чим у новій резолюції вперше окремо міститься заклик до Генерального секретаря ООН підготувати спеціальну доповідь про її виконання до наступної сесії ГА ООН.
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні продовжує фіксувати порушення в Криму і констатує, що жодного поліпшення за останні місяці на окупованому півострові не відбулося. Докладніше читайте в матеріалі Тетяни Курманової "Права людини в Криму: без змін" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".