UA / RU
Підтримати ZN.ua

Усиновлення в Донбасі відбуваються, незважаючи на бойові дії

Вісім з 60 сиріт, яких бойовики намагалися вивезти в Росію, вже усиновлені

Незважаючи на складну ситуацію з правами дитини в Донбасі, через ведення там бойових дій, усиновлення все ж відбуваються. Наприклад, із шістдесяти дітей, яких ще влітку терористи намагалися вивезти на територію Росії і які були повернуті і перевезені в Харківський будинок дитини, вісім вже усиновлені. Четверо з них - жителями Донецької області.

Про це в інтерв'ю DT.UA розповіла керівникь управління уповноваженого президента України з прав дитини Людмила Волинець.

"Запас милосердя української нації вище, ніж здається", - коментує вона.

Природно, що рівень усиновлення зменшується, адже в таких умовах сім'ям в десятки разів важче приймати рішення про усиновлення. "Але я знаю, що у Харківській області, наприклад, є черга на усиновлення дітей з Луганська. Щоправда, лише третина їх підлягає усиновленню, а дві третини можуть виховуватися у прийомній сім'ї чи ДБСТ", - зазначає Волинець.

Тим не менш, відзначає вона, рівень усиновлення в Україні падає. За даними Мінсоцполітики, за 8 місяців поточного року сталося 1025 усиновлень. На кінець року, за словами Волинець, прогнозується 1500 усиновлень громадянами України. Тоді як у минулому році було 1831.

Падає і міждержавне усиновлення. У Донецькій та Луганській областях цей процес взагалі був зупинений з квітня, щоб не наражати на небезпеку іноземних громадян-усиновителів. "Ми очікуємо, що до кінця року буде близько 500 іноземних усиновлень. Відбулося вже 370".

Що стосується прийомних сімей та ДБСТ (дитячі додому сімейного типу), тенденція теж не дуже оптимістична. За півроку у них було влаштовано 856 дітей. Очікується, що до кінця року буде 1700. Для порівняння, за минулий рік -2400.

запитання, скільки дітей осиротіли внаслідок війни, Волинець наголосила, що такої статистики "немає і бути не може": "Поки ми не ідентифікували загиблих, а у дітей замість свідоцтва про смерть - фото маминої могили; до тих пір ми не можемо оформити юридичні документи на дитину".

Адже для дитини статус сироти означає державний захист. Інакше Україна отримає некеровану дитячу безпритульність, а потім - молодіжну і народжених на асфальті дітей. Тобто знову відновить все, що було в складні і давно забуті часи.

"Враховуючи ті жахи щодо бойовиків до мирного населення, про яких розповідають, думаю, ми цю статистику будемо зводити довго", - резюмує вона.

При цьому чиновник зазначає, що вона "категорично проти" спрощення процедури усиновлення. "Я категорично проти. Усиновлення - складний механізм. Його процес починається не тоді, коли усиновитель, а тоді, коли дитина втрачає батьків. І, власне, переконатися в тому, що дитина реально втратив батьків, що ці батьки не можуть бути реабілітовані, знайдені - дуже важливо, - підкреслює Волинець. - Якщо сьогодні, не дай Боже, політики погодяться на спрощення процедури усиновлення, то не можна виключати випадків, коли батько на фронті, а його дитина - вже усиновлена. У зв'язку з бойовими діями в Україні трохи змінилися причини втрати дітьми батьківського піклування. Люди пропадають без вести, є неідентифіковані загиблі... А щоб підтвердити, що батька немає, повинен бути документ".

Більше читайте у статті Олени Розвадовської "Невизначений статус майбутнього, або Безпритульність повертається?" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".!zn