UA / RU
Підтримати ZN.ua

Український консул досі не отримав дозволу на зустріч із моряками в московському СІЗО

Москалькова розповіла Денісовій про умови тримання полонених українських військовослужбовців у "Лефортово" і "Матроській тиші".

Російський омбудсмен Тетяна Москалькова запевнила уповноважену Верховної Ради з прав людини Людмилу Денісову, що український консул може відвідати полонених українських моряків у московському СІЗО. Однак консульство досі не отримало офіційного дозволу від російської влади на візити до "Лефортово" і "Матроської тиші".

"Сподіваюся, що російська влада найближчим часом все таки надасть українському консулу дозвіл на зустріч з нашими військовими моряками. Зі свого боку наполягатиму на наданні мені... дозволу на відвідування наших військовополонених", - написала Денісова на своїй сторінці у Facebook у вівторок, 4 грудня.

У той же час, росіяни не збираються пускати до полоненим моряків їхніх родичів до завершення "слідчих дій" так званим "слідчим" з окупованої Керчі.

Також Москалькова повідомила Денісовій про результати візиту уповноваженого з прав людини в Москві Тетяни Потяєвої до СІЗО і тюремної лікарні. Росіяни запевняють, що українські військові отримують необхідне медичне обслуговування, забезпечені медикаментами, теплим одягом та взуттям.

У двох поранених моряків поранення рук, в одного з них пошкоджено сухожилля. За словами російського омбудсмена, обидва вже самостійно виходять на прогулянку, і їх здоров'ю нічого не загрожує.

У третього пораненого моряка пошкоджені обидві ноги. У тюремній лікарні йому видали милиці, а камера - "обладнана зручностями для пересування".

3 грудня Міністерство закордонних справ України направило МЗС РФ і адміністраціям "Лефортово" і "Матроської тиші" запити про доступ консульських працівників до українських моряків. Денісова, в свою чергу, попросила Москалькову і директора ФСБ Олександра Бортникова забезпечити їй можливість візиту до полонених військовослужбовців.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.

Докладніше про нерішучість Заходу у підтримці України проти російської агресії читайте у статті Володимира Кравченка "Різноголосся євроатлантичного хору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".