UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українським журналістам стало важче отримати доступ до інформації – ІМІ

При цьому випадки фізичної агресії по відношенню до працівників ЗМІ скоротились втричі.

В Україні протягом п'яти останніх місяців зафіксовано 102 випадки порушення свободи слова. Минулого року за цей самий період було зафіксовано 108 таких випадків, повідомляє Інститут масової інформації у щомісячному моніторингу "Барометр свободи слова".

При цьому найбільша кількість порушень фіксується у категорії "перешкоджання законній професійній діяльності журналістів" - 32 випадки (за аналогічний період у 2016 році – 38 випадків).

Проте випадків фізичної агресії по відношенню до журналістів та їхнього побиття стало менше – у ІМІ зафіксували шість випадків побиття та нападів на журналістів (за аналогічний період у 2016 році – 18 випадків).

Також експерти зафіксували тенденцію до зростання кількості порушень у категорії "доступ до публічної інформації". Так, протягом п'яти місяців зафіксовано 16 таких випадків (за аналогічний період у 2016 році – сім випадків).

Крім того, збільшується кількість випадків пошкодження майна журналістів – з початку року їх зафіксовано вісім (за аналогічний період у 2016 році – один випадок у січні).

ІМІ

Найбільша кількість порушень свободи слова зафіксована у Києві – 24 випадки, на Полтавщині та у Миколаївщині – десять та вісім відповідно. Проте Полтавщина вперше увійшла до переліку областей-антилідерів за кількістю порушень свободи слова. Лише протягом травня тут шість разів порушувались права журналістів.

У рейтингу агресорів і порушників журналістських прав і свобод перші місця належать приватним особам (58 випадків), місцевій владі (14 випадків) та правоохоронцям і силовикам (сім випадків). Судова влада перешкоджала журналістській діяльності у п'яти випадках.

Крім того, ІМІ звертає увагу на зростання випадків політичного тиску – за п'ять місяців зафіксовано три таких випадки (у 2016 році три таких випадки були зафіксовані протягом цілого року). Вони пов'язані з електронним декларуванням. Так, зафіксовані випадки тиску на члена Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії з боку Радикальної партії Олега Ляшка та випадок, пов'язаний з місцевою владою на Кіровоградщині.

В анексованому Росією Криму експерти ІМІ зафіксували вісім випадків порушення свободи слова з боку ФСБ Росії, Центру "Е" та інших правоохоронних структур окупантів.

За даними "Репортерів без кордонів", у 2015 році були вбиті 110 журналістів. За рік 67 журналістів загинули під час безпосереднього виконання професійних обов'язків. Обставини загибелі та мотиви вбивства 43 медійників - не з'ясовані, відзначають правозахисники. Роком раніше Україна посіла третє місце у світі за кількістю загиблих журналістів, а також стала світовим лідером по арештам і викраденням журналістів.

З початку військового конфлікту в Донбасі загинули 14 журналістів, дев'ять з них - під час виконання своїх службових обов'язків, повідомив голова Верховної Ради Андрій Парубій.