Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти", за який проголосував 321 народний депутат. Зокрема, закон дозволяє навчальним закладам вимагати в абітурієнтів мотиваційні листи.
"Цей закон – результат об'єднання зусиль профільного комітету Верховної Ради, представників вишів та МОН. Ми дуже вдячні депутатам за їхню відкритість і готовність пропонувати нові, такі потрібні нашій системі вищої освіти рішення. Цей закон – один з тих, що допоможуть нам порушити статус кво та принести реальні зміни для якості освіти в наших університетах. Це той результат, за який варто боротися", – процитувала міністерку освіти і науки Ганну Новосад пресслужба відомства.
Згідно з документом, усі керівники ВНЗ, яких обиратимуть в майбутньому, підписуватимуть контракти зазначенням цільових показників ефективності (KPI), строками їхнього виконання та механізмами перевірки. Формуватиме такі показники Міністерство освіти та науки на основі програм кандидатів, які ті подаватимуть в пакетах документів на конкурс. Невиконання програм стане підставою для розірвання контракту з керівником вишу.
Ліцензування освітньої діяльності відбуватиметься онлайн. При цьому ліцензуванню підлягає освітня діяльність ВНЗ на певному рівні вищої освіти і освітня діяльність за спеціальностями для "регульованих професій" тобто тих, що передбачають особливо відповідальну роботу. Також закон забороняє створювати у Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі відокремлені структурні підрозділи. Вже працюючі підрозділи у вказаних містах мають реорганізувати або закрити до 1 липня 2021 року.
Тепер замість "дипломів державного зразка" виші видаватимуть документи про вищу освіту за зразком, затвердженим власною вченою радою. Однак видавати дипломи заклад зможе лише за освітніми програмами, акредитованими НАЗЯВО, іноземними або незалежними українськими акредитаційними агенціями.
Згідно з документом, через плагіат, фабрикацію або фальсифікацію в роботах студент може не отримати ступінь вищої освіти. Законом також передбачено проведення тестування, на зразок ЗНО, при закінченні бакалаврату, та використання результатів для прийому на отримання наступних рівнів освіти.
Окрім того, заклади ВНЗ зможуть вимагати в абітурієнтів мотиваційні листи, за якими деякі вступники зможуть отримати додаткові бали під час вступу (1% від конкурсного балу) . Прийматимуть мотиваційні листи перед початком сесії складання ЗНО.
Як повідомлялося, разом із введенням обов'язкового Зовнішнього незалежного оцінювання з математики для випускників шкіл із 2021 року, тестування з математики буде більше потрібним і при вступі. Як зазначили в Українському центрі оцінювання якості освіти, де готуються тести ЗНО, з 2021 року тест з математики буде двох рівнів : стандарт і поглиблений. Перший складатимуть ті учні, яким не потрібна математика для вступу, другий – ті, хто планує використати сертифікати ЗНО з математики для того, аби стати студентом.